Горица Кожарева обмисля да се откаже от поста на служебен премиер, пише “Труд news”, позовавайки се на източници в президентството и от политическите среди. Очаквало се като мотив да бъдат посочени семейни причини, тъй като всякакви други основания щели да звучат несериозно, пише медията.
Всички сегашни министри от служебния кабинет на Димитър Главчев вече заявиха готовност да продължат работа в изпълнителната власт и отказът да е заради невъзможност да състави кабинет би бил неоснователен.
Кандидатурата на Горица Кожарева не бе приета еднозначно от парламентарните партии. Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че не го интересува кой ще е служебен премиер. Председателят на ДПС Делян Пеевски каза, че не познава Горица Кожарева, но прогнозира че ще бъде “зверски натискана от кръга около Румен Радев и от самия президент”. Шефът на ПГ на БСП Борислав Гуцанов каза, че са направили бърза справка и са установили, че през 2015 г. Кожарева е избрана за зам.-председател на Сметната палата с гласовете на ГЕРБ, Реформаторския блок и Патриотичния фронт по предложения на последните. Лидерът на “Възраждане” Костадин Костадинов прогнозира, че Кожарева няма да взема самостоятелни решения, ако стане служебен премиер и припомни, че след като КС обяви за незаконно уволнението на бившия шеф на Сметната палата Цветан Цветков, Грънчарова не го е допуснала до работното му място. Тошко Йорданов от ИТН пък се възмути, че Кожарева води разговори с евентуални бъдещи членове на служебен кабинет “на тъмно”.
В понеделник Кожарева трябва да представи нов състав на служебно правителство на президента Румен Радев. Ако тя се откаже да е служебен премиер, президентът трябва да проведе нови разговори с други потенциални кандидати за премиери.
Още двама, освен Горица Кожарева, бяха дали съгласие да приемат поста на служебен министър-председател – подуправителят на БНБ Петър Чобанов и сегашният служебен премиер Димитър Главчев, но той впоследствие сподели, че се отказва, за да „запази доброто с име“.
Конституцията дава възможност президентът да реши дали да вика отново представители на парламентарните партии за разговор, или да възложи на един от двамата съставянето на кабинет, коментираха юристи.