Унгарският министър-председател Виктор Орбан заяви на срещата на върха на Европейския съюз, че той ще покани френският президент Еманюел Макрон и германския канцлер Олаф Шолц да започнат преговори с Русия от името на ЕС за разрешаване на украинския конфликт.
„Днес ще призова канцлера на Германия и президента на Франция да започнат преговори с Русия възможно най-скоро от името на целия Европейски съюз, за да можем да намерим изход от тази ситуация (конфликта в Украйна)“, написа Орбан в Facebook в навечерието на втория ден на срещата на върха в ЕС. Социалната мрежа е забранена в Русия като „екстремистка“.
Унгарският премиер коментира и плана на украинския президент Володимир Зеленски за разрешаване на украинската криза. Той подчерта, че е бил „потресен“ от неговия план, както и че ЕС трябва да промени стратегията си и да започне мирно разрешаване на конфликта в Украйна.
Според него ЕС губи в украинския конфликт, защото е влязъл в него с „лошо проектирана, лошо изпълнена и лошо оценена стратегия, за която отговорност носи преди всичко председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен“.
„Нужни са промени. Но това не означава, че имаме нужда от повече война, от по-опасни оръжия с голям обсег, а това, че трябва да преминем от военна стратегия към мирна стратегия. Необходими са прекратяване на огъня и мирни преговори“, посочи Орбан.
Унгарският министър-председател оцени като голяма грешка отказът на ЕС да установи връзки с Русия по отношение на украинския конфликт. Според него са нужни преговори.
Запитан какво трябва да се направи, за да се разреши конфликта в Украйна, Орбан каза:
„Необходими са преговори. Това е рядък случай в историята на войната, когато две противоборстващи страни нямат контакт. Ако ние открито и демонстративно кажем, че не искаме да говорим с руснаците, това е голяма грешка“, отбеляза той.
По-рано Володимир Зеленски представи своя „план за победа“ пред украинския парламент. Той се състои от пет точки и три секретни поправки и в които, наред с други неща, се предлага разполагането на чужди сили за неядрено сдържане на територията на страната. | БГНЕС