В студиото на „Делници“ на телевизия „Евроком“ биопроизводители аргументираха с факти недоволството си от политиката на Министерството на земеделието в биосектора, довела до днешния протест на техни колеги в столицата.
Според Веселина Ралчева, член на УС на асоциация „Биопродукти“, беше категорична, че „търпението ни свърши“.
„Напрежението в сектора продължава над 6 месеца“, посочи тя, и обясни на какво се дължи – на „променената политика“ на аграрното министерство.
„Политиката беше рязко сменена, но не в правилната посока, защото и европейските доклади потвърдиха нашите твърдения“, подчерта Ралчева.
Тя засегна и друг голям проблем, който генерираа конфликтни ситуации в сектора:
„Процесът на контрол не е добър, не еднакъв към всички и средствата изтичат към непознати производители в бранша“, каза представителката на асоциация „Биопродукти“.
По нейно мнение „капката, която окончателно преля чашата“, е бил отнетият лиценз за „кю сертификейшън“ /сертификат за качеството в биопроизводството и земеделските продукти“ – б.ред./.
„Два сертифициращи органа напуснаха България, биопроизводителите трябваше да сменят етикетите с името на новата сертифицираща компания, а разходите за това са в размер на десетки хиляди лева…“, поясни Веселина Ралчева.
И добави, че „отнемането на лицензите беше станало по непрозрачен и съмнителен начин“, а в Земеделското министерство се произвеждали „само скандали“.
Стоилко Апостолов от „Биовселена“ и биопроизводителят Пламен Калинов бяха единодушни, че „симптомите са започнали още през 2013 г.“, когато „наредбата беше променена за пръв път, а представители на бранша бяха изключени от работата на комисиите в министерството“.
По оценка на двамата министерството контролирало всичко, „но него никой не го контролира“.
Пламен Калинов пък посочи и коя е „гилотината“, която „реже глави“ в биопроизводството у нас.
„Разковничето е в наредба №5, ратифициращо отношенията между Министерството на земеделието, сертифициращите органи и производителите“, обясни Калинов.
„На базата тази наредба заради една букваможе да се отнеме бизнеса на производител, опериращ на 4 котитента“, допълни биопроизводителят.
Веселина Ралчева обобщи, че от аграрното министерство „се оправдаха с доклади на Брюксел, с различни директиви…“.
„Отнеха ни 4 месеца, за да им докажем точно това – че ЕС не изисква от тях това – за сертифицирането“, увери Ралчева.