Search Suggestions
      понеделник, 25.11.24
      Search Suggestions

          Тим Уолц от Минесота и Джей Ди Ванс от Охайо: Лицата на надпреварата за вицепрезидент на САЩ

          Часове преди президентските избори в САЩ, светът е отправил поглед към битката между Доналд Тръмп и Камала Харис. Не по-малко значими са техните кандидат-вицепрезиденти.

          В листата на Демократическата партия е Тим Уолц, опитен лидер с корени в образованието и военната служба, както и губернатор на Минесота.

          От страна на републиканците Джей Ди Ванс предлага консервативната гледна точка, оформена от опита му като рисков капиталист, автор и сенатор от Охайо.

          Ето кои са те и какво биха могли да донесат в ролята на вицепрезидент.

          Кой е Тим Уолц, губернаторът на Минесота?

          Тим Уолц привлече вниманието на демократите най-вече с успешните си нападки срещу републиканците.

          За няколко седмици Уолц си спечели ентусиазирани последователи в своята партия, особено сред либералите, които се радват на прогресивната му политика и се наслаждават на откровените му атаки срещу бившия президент Доналд Тръмп.

          Тази подкрепа му помогна да стане силен партьонр на вицепрезидента Камала Харис в предизборната кампания. Уолц е на 60 години. Той е израснал в селските райони на Небраска и е получил диплома по социални науки от Chadron State College. Уолц също така е служил 24 години в Националната гвардия на армията и е бил старши сержант.

          Преподавал е социални науки, когато решава да се кандидатира за място в Камарата на представителите на САЩ. През 2006 г. той побеждава републиканец, което е рядко срещано постижение, в Първи район на Минесота, земеделски регион, в който традиционно доминират републиканците.

          Преди да бъде избран за губернатор през 2018 г., Уолц прекарва шест мандата в Камарата на представителите на САЩ.

          Той печели с повече от 11 процентни пункта, подкрепен от гласоподавателите в градовете и предградията на Минеаполис. Кандидатира се отново и печели през 2022 г.

          Политическият пейзаж стана по-благоприятен за Уолц по време на втория му мандат като губернатор. Демократите преобърнаха щатския сенат, което им осигури контрол над двете камари на щатското законодателно събрание.

          Губернаторът помогна на демократите да приложат прогресивните политики от списъка си, като записа правото на аборт в щатското законодателство, легализира марихуаната за развлечение, въведе изисквания за платен медицински и семеен отпуск за служителите и разшири проверките при закупуване на оръжие.

          Уолц, който е ловец, беше подкрепян от Националната асоциация на притежателите на огнестрелно оръжие. Но след масовата стрелба в Паркленд, Флорида, той се отказа от тази група. Политикът заяви, че е повлиян от молбите на дъщеря си да направи нещо за ограничаване на насилието с огнестрелно оръжие.

          По време на последните посещения на Тръмп в Минесота, щат, който за последен път е бил управляван от републикански кандидат-президент през 1972 г., Уолц беше помолен да проведе изпреварващи контраатаки.

          Неговата фраза за Тръмп и неговия кандидат за вицепрезидент, сенатор Джей Ди Ванс от Охайо – „Тези момчета са просто странни“ – резонира в интернет и в партията, превръщайки се в своеобразен неофициален лозунг на кампанията.

          В републиканските среди Уолц се свързва с бунтовете, които избухнаха преди някорко години в Минеаполис, след като полицай уби Джордж Флойд. Републиканците упрекнаха Уолц за това, че не се е справил достатъчно добре с размириците; петкилометров участък от Минеаполис претърпя големи щети, а един полицейски участък беше подпален.

          Губернаторът изпрати стотици военнослужещи от Националната гвардия три дни след убийството на Флойд, но критиците му твърдят, че е реагирал бавно.

          Тогавашният президент Доналд Тръмп се опита да си припише заслугата за потушаването на насилието там.

          „Аз спасих града ви“, каза Тръмп по време на събирането на средства за републиканците от Минесота в Сейнт Пол през май и добави: „Ако нямахте мен за президент, днес нямаше да имате Минеаполис“.

          Какво знаем за Джей Ди Ванс, който се кандидатира за „номер две“ на Тръмп

          „Аз съм привърженик на „никога Тръмп“. Никога не съм го харесвал.“

          „Боже мой, какъв идиот.“

          Това каза Джей Ди Ванс в интервюта и в Twitter през 2016 г., когато публикуването на мемоарната му книга го катапултира към славата.

          През същата година той пише във Facebook на Джош Макларън, бившия си съсед от юридическия факултет, сега щатски сенатор в Джорджия:

          „Въртя се напред-назад между това да мисля, че Тръмп е циничен задник… или че той е американският Хитлер“.

          „Да преминеш от тези изказвания… до това да си най-големият мажоретка на Тръмп, е просто невероятно“, казва Макларън, който е член на Демократическата партия, пред Би Би Си.

          Само няколко години по-късно Ванс се превърна от „никога Тръмп“ в един от най-мощните съюзници на бившия президент.

          40-годишният сенатор от Охайо сега е до Тръмп като вицепрезидентски кандидат – и съответно ранен фаворит за президентската номинация на републиканците през 2028 г. – с надеждно консервативен опит, относителна младост и корени от Средния Запад.

          Ванс е роден като Джеймс Доналд Боуман в Мидълтаун, Охайо, в много проблемно семейство.

          Той е отгледан от баба си и дядо си.

          Когато се жени, и Джей Ди, и съпругата му Уша приемат фамилията Ванс в чест на фамилията на баба му и дядо му по майчина линия – което води до сегашното му име: Джеймс Дейвид Ванс.

          В предизборната кампания той се утвърди като „център нападател“, който безмилостно критикува съперниците – роля, която традиционно се изпълнява от кандидат-президент, макар и да не изглежда толкова важна предвид реториката на самия Тръмп.

          Ванс редовно участва в предавания по кабелната телевизия и отговаря на въпроси на репортери по време на митинги, като често контрастира с по-предпазливата медийна стратегия на кампанията на Харис.

          Но неговите твърдолинейни възгледи за имигрантите предизвикват противоречия.

          Социологическите проучвания сочат, че противоречията са спомогнали Ванс да се превърне в един от най-малко популярните кандидати за вицепрезидент в последните години. Те също така са отклонили вниманието от популисткото му послание за икономическата стратегия – въпрос, който кампанията на Тръмп разглежда като силна страна.

          Ванс рядко пропускаше възможност да критикува тогавашния кандидат на републиканците.

          „Мисля, че тези избори наистина имат негативен ефект, особено върху бялата работническа класа“, каза той през октомври 2016 г.

          „Това, което правят, е да дават на хората повод да сочат с пръст някой друг, да сочат с пръст мексиканските имигранти, китайската търговия, демократичния елит или каквото и да е друго“, добави Ванс.

          Но по ирония на съдбата това са някои от темите за сочене с пръст, които той редовно повдигаше като част от кампанията на Тръмп.

          В Сената Ванс беше надежден консервативен глас, като подкрепяше републиканските икономически политики и се очертаваше като един от най-големите скептици в Конгреса по отношение на помощта за Украйна.

          Като се има предвид краткият му мандат в ръководената от демократите камара, законопроектите, които той е внасяр, рядко са се придвижвали напред и по-често са били свързани с изпращане на послания, отколкото с промяна на политиката.

          През последните месеци Ванс внесе законопроекти за спиране на федералните средства за колежи, в които има лагери или протести срещу военната кампания на Израел в Газа, както и за колежи, в които работят имигранти без документи.

          През март Ванс също така подкрепи закон, който би отрязал китайското правителство от капиталовите пазари на САЩ, ако то не спазва международното търговско право.

          Той беше посрещнат възторжено, когато влезе на Националния конгрес на републиканците в Милуоки през юли, малко след като беше обявен изборът му.

          Но оттогава заглавията на вестниците по-често се фокусират върху противоречията му, отколкото върху привлекателността му за народните маси.

          В интервю за Cи Ен Ен Ванс заяви, че е почувствал нуждата да „създава истории, така че медиите действително да обърнат внимание на страданията на американския народ“.

          Ванс, който е кръстен като католик през 2019 г., в миналото е изразявал подкрепа за забрана на абортите в цялата страна след 15-ата седмица от бременността.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          Сайтът е защитен от reCAPTCHA и Политиката за Поверителност и Общи Условия на Google са приложени.

          - Реклама -

          НАЙ-ЧЕТЕНИ СТАТИИ

          Зареждане...
          - Зов за Помощ - spot_img

          ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

          Search Suggestions
              Search Suggestions