Четирима бивши членове на баската терористична групировка ЕTA са осъдени на почти 75 години затвор за опит за убийство на двама журналисти и малкия им син. Терористите са напълнили саксия с експлозиви и шрапнели пред дома на семейството, съобщи „Гардиън“.
Аурора Интксаусти, журналистка от El País, съпругът ѝ Хуан Паломо, репортер от телевизия Antena 3, и 18-месечният ѝ син Ниньо са били мишени на терористичната кампания на ЕТА „социализация на страданието“. Операцията е целяла да причини възможно най-голяма болка на баското общество, за да постигне независимост от Испания.
На 10 ноември 2000 г., когато семейството излиза от дома си в Сан Себастиан в 8 ч. сутринта, Паломо чува, че до входната им врата избухва нещо, което прилича на петарда. След това забелязва саксия с растение на изтривалката и веднага казва на съпругата и сина си да се отдалечат колкото се може повече от вратата.
Когато експертите изследват саксията, установяват, че тя съдържа 2,5 кг динамит и още толкова гайки и болтове, които са били поставени там, за да служат като шрапнели. Устройството не е успяло да се взриви само защото Паломо е отворил вратата твърде бързо, което е довело до повреда на връзката между детонатора и експлозивите.
Миналия месец, почти 24 години по-късно, четирима членове на ЕТА признаха за опит за убийство по време на съдебен процес в най-висшия наказателен съд на Испания, Audiencia Nacional, в Мадрид.
На 12 декември съдиите осъдиха мъжете – Асиер Гарсия, Патси Ксабие Маказага, Джон Зубиаре и Иманол Минер – на по почти 75 години затвор. Те получиха присъди от по 19 години и 10 месеца за всеки от трите опита за убийство и още по 14 години и 10 месеца за терористични престъпления.
В присъдата си съдиите отбелязват, че бомбата е била поставена „с единственото намерение да причини смъртта“ на двойката и тяхното дете, като добавят:
„За щастие устройството не се взриви, въпреки че това се дължеше на обстоятелства, които противоречаха на волята на подсъдимите, които бяха използвали необходимите средства, ресурси и знания с надеждата, че устройството ще се активира и ще постигне планирания резултат.“
ЕТА, която по време на 4-годишната си въоръжена кампания убива над 800 души, се отказва от използването на оръжие през 2011 г. 7 години по-късно групировката се извини за действията си, приемайки, че носи „пряка отговорност“ за годините на кръвопролития.
През май 2018 г. ЕТА обяви пълното си и официално разпускане.