Редица държави полагат усилия за установяване на дипломатически контакт с временните управляващи в Сирия, седмица след като водените от ислямисти бунтовници свалиха от власт Башар Асад, който избяга в Москва.
Специалният пратеник на ООН за Сирия е сред пристигналите в сирийската столица.
„Трябва да видим, разбира се, справедливост и отговорност за престъпленията“, заяви Гейр Педерсен в Дамаск. „И трябва да сме сигурни, че това ще стане чрез надеждна правосъдна система и че няма да станем свидетели на отмъщение.“
Педерсен призова за „увеличена, незабавна“ помощ за опустошената от войната Сирия, като подчерта, че тя е преживяла „огромна… хуманитарна криза“.
По-късно той се срещна с бунтовническия лидер Абу Мохамед ал-Джолани, съобщиха от канала на бунтовниците в Telegram.
Катарска делегация също кацна в Сирия, за да се срещне с представители на преходното правителство.
Те потвърдиха „пълния ангажимент на емирството от Персийския залив да подкрепя сирийския народ… след успеха на неговата революция“, заяви говорителят на катарското външно министерство.
По-късно министерството съобщи, че посолството на Катар ще възобнови дейността си във вторник, 17 декември, 13 години след като беше затворено в ранните етапи на антиправителственото въстание, което се превърна в дългогодишна гражданска война.
Помощ и дипломация
Още в събота Турция, основен участник в сирийския конфликт, който има значително влияние в северозападната част на страната, отвори отново посолството си в Дамаск след 12 години.
Британският министър на външните работи заяви, че Лондон е установил дипломатически контакт с бунтовническата групировка Хаят Тахрир аш Шам (HTS), която оглави офанзивата, довела до свалянето на Асад.
Те остават „забранена терористична организация, но можем да имаме дипломатически контакт и затова имаме дипломатически контакт“, обясни Дейвид Лами.
Лондон обяви, че ще отпусне 50 млн. паунда хуманитарна помощ за „най-уязвимите“ сирийци в страната и в съседните Ливан и Йордания.
„Ангажирани сме да подкрепим сирийския народ, докато той набелязва нов курс“, заяви Лами.
Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен, посочи, че страната му е установила „пряк контакт“ с HTS, въпреки че през 2018 г. обяви групировката за терористична.
Франция съобщи, че четиричленен дипломатически екип ще пристигне в Дамаск след няколко дни, за да „възстанови владението на нашите недвижими имоти“, както и да „установи първоначален контакт“ с новите власти.