Лидерът на Католическата църква в Ирландия разкритикува инфлуенсърите и звездите на социалните медии, че „отвличат християнството“ в социалните медии, за да „подклаждат раздори“ вместо хармония.
Еймън Мартин, архиепископ на Арма, заяви, че негативните инфлуенсъри трябва да бъдат призовани за действията им в социалните медии.
„Често ще откриете, че религията се превзема от групи за техни собствени цели и посланието на християнството се изопачава в определени измерения“, каза той.
Д-р Мартин говори по време на коледна служба в Дюлек в Ко Мийт, съобщи The Sunday Times.
На въпроса за религиозните постове на знаменитости като Макгрегър и дали те влияят на младите мъже, той призова за повече положителни модели за подражание в католическата вяра, за да се „надделее над негативните влиятели“.
„За съжаление това е така от много, много години. Не е нужно да гледаме извън собствената си страна, за да видим как понякога религията или вероизповеданията могат да бъдат използвани за подклаждане на раздори, а не на хармония“, каза той.
В отговор на запитванията на в. „Айриш Индипендънт“, говорител на д-р Мартин заяви, че архиепископът не е имал предвид нито една ирландска личност в отговора си на въпроса, нито е споменал някого по име в отговора си.
По-рано този месец съдебно жури установи, че Макгрегър е нападнал Никита Хенд, след като тя заведе гражданско дело срещу него, твърдейки, че е била изнасилена от него по време на нощно излизане, и ѝ присъди обезщетение в размер на 250 000 евро. Съдебните заседатели не установиха, че съучастникът му Джеймс Лоурънс я е нападнал. Съдията постанови Макгрегър да плати своите съдебни разноски и тези на г-жа Хенд, които ще възлязат на повече от 1 млн. евро.
Оттогава насам г-н Макгрегър на няколко пъти написа гневни статии в социалните медии, включително една, в която се нахвърли върху „съда кенгуру“, което накара съдията по делото да заяви, че обмисля да предприеме действия срещу боеца за неуважение към съда.
В следващ пост миналата седмица Макгрегър заяви: „Борете се със злото с кръст“, а в друг текст казва: „В невероятно настроение съм! Бог ме е избрал и аз приемам! Благодаря на всички, които…ме подкрепят в борбата ми … Бог ми е свидетел“.
Д-р Мартин подчерта, че повечето хора са в състояние да прозрат използването на религиозни препратки в социалните медии по такъв начин.
Той каза, че е важно църквата да идентифицира тези изявления, за да каже, че това не е, което тя учи, като добави, че повечето хора са наясно с посланието на Исус Христос и Евангелието.
Той го описа като послание, насърчаващо хармонията, помирението, прошката, любовта и милосърдието.
Най-високопоставената фигура на църквата в Ирландия добави, че „култът към знаменитостите“ вече е преминал в света на социалните медии.
Д-р Мартин призова за водещи католически мислители в света на социалните медии, които не се страхуват да изразяват вярата си, за да влияят на младите хора.
Като два положителни примера той посочи холивудската звезда Марк Уолбърг, както и американския епископ и ютюбър Робърт Барън.
Архиепископът добави, че църквата се стреми да създаде нова онлайн платформа „Сподели добрата новина“ през следващата година, която ще бъде цифров център за църквата, за да разпространява своето послание.
Той допълни, че това „ще бъде в състояние по някакъв начин да се конкурира с понякога много негативната и тъмна страна на мрежата“.