Search Suggestions
      неделя, 05.01.25
      Search Suggestions

          Какъв наистина беше Джими Картър – слаб президент или изкусен дипломат?

          Критиците на Джими Картър превърнаха името му в синоним на слабост заради кризата с иранските заложници. Но при всички положения той постигна големи успехи на световната сцена благодарение на съчетанието си от морализъм и старателна лична дипломация.

          39-ият президент на Съединените щати, който почина на 100-годишна възраст на 29 декември, промени Близкия изток, като посредничи за сключването на споразуменията от Кемп Дейвид, които установиха траен и немислим някога мир между Израел и най-сериозния му противник по онова време – Египет.

          Картър отново вложи чувство за справедливост и почти обсебващо внимание към детайлите, за да договори връщането на Панамския канал на Панама, като не се поддаде на фурора на американските консерватори.

          В две решения с дълъг отзвук Картър последва Ричард Никсън, като призна комунистически Китай, и започна да въоръжава джихадистите в Афганистан, които се бориха срещу Съветския съюз, който ще се разпадне десетилетие по-късно.

          На изборите през 1980 г. обаче Картър е победен от Роналд Рейгън, което в немалка степен се дължи на външната политика, след като религиозни хардлайнери свалят иранския шах и завземат персонала на американското посолство, чиито 444 дни в плен се излъчват всяка вечер по американската телевизия.

          Картър нарежда да бъде прекратена спасителна мисия, при която 8 американски войници загиват при катастрофа с хеликоптер.

          Попитан на пресконференция през 2015 г. за най-голямото си съжаление, Картър отговори: „Иска ми се да бях изпратил още един хеликоптер, за да вземем заложниците – и щяхме да ги спасим, а аз щях да бъда преизбран“.

          Неуспехът в Иран води до нападки, че Картър е „слаб“ – образ, от който той трудно се отърсва, тъй като републиканците го превръщат в архетип на контраста на тяхната твърда външна политика.

          Робърт Стронг, професор в университета „Вашингтон и Лий“, който написа книга за външната политика на Картър, заяви, че покойният президент е проявил неумение в областта на връзките с обществеността, като е позволил да му се лепне етикетът „слаб“.

          „Хората, които работеха с Картър, казваха точно обратното – той беше упорит, яростно независим и всичко друго, но не и слаб“, каза Стронг.

          Стронг каза, че Картър се е противопоставил на политическите си съветници и дори на съпругата си Розалин, като е настоявал бързо за изграждането на Панамския канал, убеден в несправедливостта на договора от 1903 г., който даваше на намесващите се Съединени щати зоната за вечни времена.

          „Всеки президент казва: „Не ме интересува общественото мнение, наистина ще направя това, което е правилно“, каза Стронг.

          „В повечето случаи, когато казват това, то не е вярно. В учудваща степен при Картър това беше вярно“, добави експертът.

          Картър, благочестив християнин, обеща да издигне правата на човека след политиката на Никсън и Хенри Кисинджър.

          Години след това той можеше да назове имената на политическите затворници, освободени след неговата намеса в делата им, и се гордееше, че е убедил Съветския съюз да позволи на хиляди еврейски граждани да емигрират.

          Но вниманието към правата на човека се насочи към Иран, когато шахът Мохамед Реза Пахлави – съюзник на Запада, чието автократично управление с декрети доведе до икономическа и социална модернизация – се сблъска с нарастващо недоволство.

          Збигнев Бжежински, по-яростният съветник по националната сигурност на Картър, смята, че шахът трябва да потуши протестите – модел, изпитан във времето в Близкия изток.

          Държавният секретар Сайръс Ванс, който по-късно ще напусне в знак на несъгласие със злополучния полет с хеликоптер, иска реформи от страна на шаха.

          Стюарт Айзенщат, главен съветник на Картър, признава, че е допуснал грешки по отношение на Иран, който президентът е нарекъл „остров на стабилността“ при посещението си в навечерието на Нова година малко повече от година преди революцията, която в крайна сметка накара шаха да избяга от страната.

          Но Айзенщат заяви, че Картър не е могъл да знае колко много шахът е загубил подкрепата си или че ще умре от рак след няколко месеца.

          „Това беше най-големият провал на разузнаването в американската история“, каза бившият съветник през 2018 г., когато представи книга, в която оценява Картър като успешен.

          Бившият президент получава Нобелова награда за мир повече от две десетилетия след поражението си на изборите.

          Центърът „Картър“, който той основава в родния си щат Джорджия, се бори за демокрацията и световното здравеопазване, наблюдавайки избори в десетки страни и практически изкоренявайки морския червей – болезнен инфекциозен паразит.

          Картър също така пое рискове, които малцина други от неговия ранг биха поели. През 1994 г. той направи знаменателно посещение в Северна Корея, което помогна да се предотврати конфликт, и разгневи Израел, като попита дали отношението му към палестинците представлява „апартейд“.

          Но обвиненията в слабост никога не отминаха.

          През 2010 г. консервативният академик Уилям Ръсел Мийд в есе в списание Foreign Policy призова тогавашния президент Барак Обама да избягва „синдрома на Картър“, който той описа като „слабост и нерешителност“ и „непоследователност и обрати“.

          Картър лично отговори в писмо, в което изброи постиженията в областта на споразуменията от Кемп Дейвид, Китай, Съветския съюз и правата на човека, като същевременно определи падането на иранския шах като „очевидно непредсказуемо“.

          „Макар да е вярно, че по време на моето президентство не участвахме във военни действия, не смятам това за признак на слабост или повод за извинение“, пише той.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions