Белгия е първата държава в Европейския съюз, която забрани продажбата на електронните цигари за еднократна употреба /вейпове/ в опит да спре пристрастяването на младите хора към никотина и да защити околната среда.
Продажбата на електронни цигари за еднократна употреба е забранена в Белгия по съображения, свързани със здравето и околната среда, от 1 януари. В същия ден влезе в сила забрана за пушене на открито в Милано, тъй като страните от ЕС се стремят към по-строг контрол върху тютюна.
Обявявайки забраната миналата година, белгийският министър на здравеопазването Франк Ванденбрук определи електронните цигари за „изключително вреден“ за обществото и околната среда продукт.
„Електронните цигари за еднократна употреба са нов продукт, който просто е създаден, за да привлече нови потребители“, каза той. „Електронните цигари често съдържат никотин. Никотинът ви прави зависими от никотина. Никотинът е вреден за вашето здраве.“
Министърът също така посочи „опасните отпадъчни химикали“, които присъстват в евтините и широко достъпни устройства.
Миналата година Австралия ограничи продажбата на всички вейпове в аптеките като част от поредица от мерки за борба с тютюнопушенето. В Англия от юни 2025 г. продажбата на устройствата за еднократна употреба ще бъде забранена, като целта е да се противодейства на широкото им използване от деца.
Ванденброук заяви, че Белгия „играе пионерска роля в Европа за отслабване на тютюневото лоби“ и призова за актуализиране на законодателството на ЕС.
Страната се стреми да намали броя на новите пушачи до нула или почти нула до 2040 г. и предприема други стъпки за „обезкуражаване и денормализиране“ на тютюнопушенето.
То вече е забранено на детски площадки, спортни игрища, зоологически градини и тематични паркове, а от 1 април тютюневите изделия няма да могат да се продават в супермаркети с площ по-голяма от 400 кв. м или в малките магазини.
15,3% от населението на Белгия на възраст 15 и повече години пуши всеки ден, което е спад спрямо 25,5 % през 1997 г., показва проучване от 2018 г. Очаква се проучването за 2023 г., което трябва да бъде публикувано през септември, да покаже по-нататъшен спад на тютюнопушенето, но правителството заяви, че са необходими допълнителни действия за постигане на целите.