Search Suggestions
      вторник, 07.01.25
      Search Suggestions

          38% от украинците са готови на териториални отстъпки за постигане на мир

          Около 38% от украинците са склонни да отстъпят част от териториите, като същевременно запазят независимостта си, за да се сложи край на войната с Русия възможно най-бързо. Това показва проучване на Киевския международен социологически институт (КМСИ), публикувано на 3 януари.

          Проучването идва на фона на нарастващите очаквания за мирни преговори през 2025 г., както обеща новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп.

          Отговорите на украинците, събрани между 2 и 17 декември 2024 г., показват умерено увеличение от октомври, когато 32% от анкетираните бяха готови на компромис с териториалната цялост за по-бързо постигане на споразумение.

          Само 19% са били съгласни с този вариант през декември 2023 г. и едва 8% през декември 2022 г., което прави данните от декември 2024 г. най-високите, откакто КМСИ започв изследванията през май 2022 г.

          Тоталната война, която ще отбележи третата си годишнина след по-малко от два месеца, постави под огромно напрежение украинската държава, общество и армия, докато руската офанзива набра скорост през последните месеци.

          През декември 2024 г. 51% от анкетираните заявяват, че Украйна не трябва да се отказва от нито една от териториите си „при никакви обстоятелства… дори ако това ще удължи войната и ще застраши запазването на независимостта“. Това е спад в сравнение с 58% през октомври 2024 г., 74% през декември 2023 г. и 85% през декември 2022 г.

          Във въпроса не е уточнено кои територии могат да бъдат предадени, нито дали те трябва да бъдат официално признати за руска територия или да останат временно под руска окупация. В проучването участват 2000 респонденти от всички контролирани от Украйна територии, които са интервюирани по телефона, съобщава „Киев Индипендънт“.

          Президентът Володимир Зеленски призна, че в момента Украйна не разполага с военна сила, за да си върне всички окупирани територии, и че някои региони, като Крим, ще трябва да бъдат освободени чрез дипломация.

          Държавният глава на Украйна също така не отрече възможността за „постепенно“ присъединяване на Украйна към НАТО, като първоначално член 5 не се разпростира върху окупираните територии, но категорично отхвърли признаването на руската окупация за легитимна.

          Москва окупира около 20% от украинската територия в източната и южната част на страната. 

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions