Приложението „Телеграм“ е предало IP адреса и/или телефонните номера на 2253 потребители в отговор на 900 искания от американските правоприлагащи органи през 2024 г. Сред тези хора са и 40 българи.
Това е значителен скок, като се има предвид, че между 1 януари и 30 септември 2024 г. Telegram е обработил само 14 такива искания, съобщава „Форбс“.
Миналата година главния изпълнителен директор на приложението Павел Дуров беше арестуван във Франция, обвинен, че не е оказал съдействие при разследване на сексуално насилие над деца. Месец по-късно Дуров заяви, че компанията ще започне да предоставя данни в отговор на правителствени искания за информация – нещо, което дълго време отказваше да прави. „Форбс“ също така разкри, че Дуров е бил обект на отделно разследване за акт на насилие, за който се твърди, че е извършил срещу най-малкото си дете в Париж през ноември 2021 г.
Последният доклад за прозрачност, за който първо съобщи 404 Media, е достъпен чрез канала в „Телеграм“. Потребителите могат да получат достъп до данните само за своята страна на произход. Във Великобритания, например, 293 потребители са били засегнати от 142 искания, отправени от властите. В X някои потребители споделят статистическите данни за своята страна. Един потребител разкри, че Германия е направила 945 искания и е получила данни за 2237 човека.
Съобразяването с исканията на правителствата е принудило част от потребителите, създавали материали за сексуално насилие над деца, да напуснат платформата. Служител, който е помолил да остане анонимен, тъй като не е упълномощен да говори официално, заяви: „Много от хората, които са използвали Telegram за експлоатация на деца с убеждението, че са в безопасност от обсега на правителството, все повече осъзнават, че това не винаги е така, и проучват нови тактики, за да избегнат разкриване.“
В навечерието на Коледа Дуров заяви, че „Телеграм“ имал успешна 2025 г., като е на печалба за първи път в историята си – общите му приходи са надхвърлили 1 млрд. долара.