Милиони пътешественици обичат круизите заради комбинацията от отдалеченост и комфорт. Но това, което е така необходимата почивка от реалния свят, когато се чувствате добре, може да бъде по-трудно, ако се разболеете или претърпите инцидент на борда.
Счупвате си крака на стотици мили от най-близката болница, или получавате сърдечен удар и може да не сте толкова доволни, че сте в чужбина.
Разбира се, всеки круизен кораб има медицински център – но колко голям е той – и какво правят там? Лекарите общопрактикуващи ли са или е по-скоро спешното? И ако най-лошото се влоши — какво се случва, ако пътник умре на борда?
Д-р Александър Дурович, който е прекарал последните 20 години като медик на круизни кораби, казва, че животът на лекаря в открито море е много различен от живота на terra firma.
„Като гледате „Корабът на любовта“, си мислите, че това е просто обикаляне на вечеря и пиене с гости, но всъщност не е така“, казва той. „Това е работа, пълна със стрес и отговорност. Медицинската страна може да бъде много взискателна. Повечето от това, което правим на големите круизни кораби, са спешни услуги, като в спешното отделение, но ние сме и общопрактикуващи лекари за екипажа и се грижим за хроничните медицински нужди.
Ейми Уайт, директор на медицинските операции за Vikand, който предоставя медицински услуги за над 150 кораба на 33 круизни линии, казва, че персоналът е подбран, за да има опит в спешната медицина от поне три години. „Причината е, че можете да имате всякакви видове медицински спешни случаи [на борда], казва тя. „Имате нужда от висококвалифициран персонал, за да направите това. Много кораби имат един лекар, така че вие сте, няма друг резерв освен нас [на брега]. Така че трябва да можете да работите сами.
Другото нещо, за което ще бъдете тествани преди да се качите, е поведението ви до леглото, казва Уайт. „На корабите трябва да имате гостоприемство – гостите винаги са прави“, казва тя.
Разбира се, понякога се случва немислимото и пътник умира. Градските митове изобилстват – предполага се, че внезапното нахлуване на сладолед в менюто означава, че някой е починал и тялото му е било съхранявано във фризера.
Шокиращо, това наистина е било така до преди около 40 години, казва Уайт. „Преди да имат морги, те ги слагаха в хладилника за сладолед.“
Сега обаче повечето кораби имат морга, с изключение на експедиционните кораби, които рядко имат място. „Понякога тялото се изнася навън, когато нямате земя за три дни или [възможността за] хеликоптер“, казва тя.
Днес, казва Дурович, има строги процедури около смъртните случаи на пътници.
Медицинският екип трябва незабавно да информира капитана, както и медицинския екип в морето. Те трябва да изкъпят тялото и да уведомят властите на сушата. В САЩ това означава бреговата охрана и Центровете за контрол на заболяванията, казва Дурович.
„Този, който решава какво да прави. Понякога лекари идват на борда и отвеждат тялото за аутопсия. Зависи всеки отделен случай.” Сигурността е засилена около тялото, докато почива в моргата на борда. Уайт добавя, че обикновено полицията ще се качи на кораба на следващото пристанище, за да си води бележки и понякога да интервюира лекаря. „Но никога не съм била на кораб, където има подозрение“, казва тя. Местните погребални директори обикновено разтоварват тялото в пристанището, тъй като повечето власти не позволяват на кораби да отплават с тяло на борда. Единственото изключение, казва тя, ако това е обратен круиз САЩ-Мексико, където може да им бъде позволено да напуснат Мексико, за да върнат тялото на американски гражданин обратно в Щатите.
Но преди всичко това, казва Уайт, има момент на мълчание. „Очевидно лекарят обявява смъртта, но за повечето медицински екипи човекът получава известно уважение. Следва момент на мълчание, преди тялото да бъде подготвено.
Ако лицето е претърпяло злополука, то трябва да запази всички медицински устройства, използвани върху пациента, като свидетелство за усилията му за възстановяване. Ако, както обикновено се случва, това е естествена смърт, те се отвеждат в моргата.
Източник: Си Ен Ен