Северна Македония е първенец в Европа по смъртните случаи заради мръсния въздух – 255 на 100 000 души.
Замърсяването на въздуха е смъртоносна заплаха за общественото здраве, но определени региони са изложени на много по-голям риск от други. Най-притеснителна е ситуацията на Балканите. Северна Македония е следвана от Сърбия, Черна гора, Албания и България.
Това става ясно от доклад на Европейската комисия и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитирани от „Евронюз“.
Фините прахови частици (PM2,5) са допринесли за около 239 000 смъртни случая в Европа през 2021 г. Други 48 000 души са починали в резултат на излагане на азотен диоксид.
Замърсяването на въздуха е свързано с рак на белия дроб, сърдечни и респираторни заболявания, инсулт, проблеми при бременност и др. То е особено опасно за по-възрастните хора, като причинява около 4% от всички смъртни случаи сред възрастните на 65 и повече години.
Институтът за обществено здраве публикува доклад миналата година, според който почти 18% от общата смъртност в Северна Македония може да се дължи на излагане на настоящи концентрации на частици PM2,5.
По-рано УНИЦЕФ публикува тревожна статистика, че всяка девета смърт на новородено в страната е свързана с мръсния въздух.