НАТО укрепи мироопазващите си сили в Косово заради нарастващото напрежение преди парламентарните избори в началото на следващия месец.
200 допълнителни италиански войници подсилват Мироопазващата мисия на НАТО (КФОР).
КФОР се състои от приблизително 4500 военнослужещи, предоставени от 29 съюзнически и партньорски държави, включително България.
Новопристигналата италианска механизирана пехотна бригада „Сасари“ ще извършва редица дейности.
Силите „ще бъдат разгърнати в отговор на всяко значимо развитие на ситуацията в областта на сигурността, включително по време на изборния период“.
Политическите партии в Косово са в предизборна кампания преди парламентарните избори на 9 февруари.
По-рано тази седмица косовските власти претърсиха и затвориха 10 свързани с Белград местни общински служби в етнически сръбски райони – пореден ход за премахване на т.нар. паралелна система от социални услуги и политически служби, финансирани от сръбското правителство в Косово.
През изминалата година косовските власти на практика забраниха сръбския динар, затвориха банките, които разчитаха на тази валута, и закриха пощенските служби, където можеха да се изплащат пенсии.
Косовските сърби вече не могат да управляват автомобили със сръбски номера и трябва да имат местни шофьорски книжки.
Белград обвини Прищина, че упражнява натиск върху сръбското малцинство, за да му попречи да гласува на изборите през февруари.
Международната мироопазваща мисия КФОР беше създадена, за да поддържа сигурността и свободата на движение в Косово след кървавата война от 1998-1999 г.
В началото на 90-те години бившият югославски диктатор Слободан Милошевич, чийто министър на пропагандата беше настоящият сръбски президент Александър Вучич, се обяви за обединението на всички сърби в една държава. Това доведе до опустошителни войни в Хърватия, Босна и Херцеговина и Косово. Стотици хиляди хървати, бошняци и албанци загинаха, милиони бяха прогонени от родните си домове и станаха бежанци.