Сръбският президент Александър Вучич заяви, че в Сърбия има призиви за сваляне на конституционния ред и опит за цветна революция, предадоха медиите.
Той заподозря и планове за неговото убийство, но посочи, че „няма да плаче за собствената си съдба“. Държавният глава на Сърбия призова протестиращите студенти „да се завърнат във факултетите и да не се влияят от политически партии“.
През последните два месеца в Сърбия се провеждат многохилядни протести срещу корупцията в държавното управление и отказа на политиците да поемат отговорност за трагедията на жп гарата в Нови Сад, при която загинаха 15 души.
„Скоро ще има референдум (за импийчмънт) или избори… там властта се сменя с химикалка… Тук има няколко сериозни и комични неща – хора като Милош Йованович (политик от опозицията) призовават за убийството на президента“, каза Вучич. Според него Йованович е поискал други хора да вземат оръжие и насилствено да свалят конституционния ред. Сръбският президент твърди, че мнозина се опитват „напълно да легализират“ темата за неговото убийство, сякаш е „нормално и очаквано“.
Вучич каза още, че „никога няма да приеме преходни правителства“ и че иска да предаде властта, когато целият народ на Сърбия бъде попитан за това на референдум. Освен това той посочи, че няма „никакви къщи или сметки в чужбина“ и че докато той работи „упорито и усърдно“, опозицията и много други са „изгубени“ по улиците, без политики или идея как да развиват страната.
Президентът на Сърбия твърди, че срещу него са инвестирани милиарди евро от „престъпници като Драган Шолак“. Обвини за подривна дейност и „западни служби, но и хърватски и албански“, чиято цел била да унищожат Сърбия и да подстрекават към междусръбски конфликти.
„Не сме вдигнали палка срещу никого и ще приложим мерки за държавна принуда само ако трябва и ако сме принудени да го направим“, добави той относно многохилядните протести, твърдейки, че „всички искания на студентите са изпълнени“.
Вучич отбеляза, че е работа на правителството да поддържа мира.
„Нашата работа е да ги държим спокойни (протестиращите), за да не направят нещо глупаво или безотговорно и успяхме в това, с изключение на някои, които дрогирани или не знам какво друго“, каза той.
„Ще чакаме до последния момент, когато ще бъдем принудени да реагираме, когато започнат да блокират магистрали и всичко останало“, продължи Вучич. Президентът обяви, че „чужди агенти“ организират студентите да разпънат палатки и да блокират белградския квартал „Автокоманда“.
„Всичко това се прави от чуждестранни инструктори, идват от няколко западни държави, ние знаем всичко това. Има и такива от източните страни сред тези, които свършиха мръсната работа за западната агентурна мрежа“, каза Вучич.
Той разкритикува Радио-телевизия на Сърбия /РТС/ за отразяването на студентските протести и каза, че не може да повярва, че „някой излъчва минута мълчание“. Вучич осъди и репортажите на телевизия N1 за многохилядните митинги. „Трябва да публикуват глупости, за да угодят на някого“, каза той.
Вучич отхвърли обвиненията на опозицията и редица общественици, че неговата крайна реторика е вдъхновила катастрофата със студентка по време на блокада в Белград.
Обяснявайки защо настоява за референдум за собствения си импийчмънт, Вучич заяви, че това е единственото справедливо решение.
„Искам целият народ на Сърбия да бъде попитан, не само част от Белград, Нови Сад и градския елит, но всички граждани в цяла Сърбия“, каза още той.
Александър Вучич подчерта, че няма да отстъпи дори ако „пистолет опре в слепоочието му“: „Ще издържа докрай и ще спечеля, защото те не могат да ме подчинят и да ме накарат да се страхувам от лъжите им.“
Референдумът, предложен от Вучич, напомня за „референдумите“ на юго/сръбския диктатор Слободан Милошевич, които той организираше в опит да запази безконтролната си власт, прикрита зад фалшифицирани избори. Самият Вучич беше министър на информацията по времето на Милошевич.