Search Suggestions
      понеделник, 20.01.25
      Search Suggestions

          Какво да очакваме от деня на встъпването в длъжност на Тръмп? 

          На всеки четири години американският президент полага клетва в Деня на встъпването в длъжност, независимо дали е новоизбран, или се завръща на поста си, в рамките на отдавна установена церемония и тържествена церемония, оформена от личните предпочитания на бъдещия лидер. 

          Какво означава това за встъпването в длъжност на Доналд Тръмп?  

          Ето преглед на помпозността и обстоятелствата, които ще се развият на 20 януари, когато Тръмп ще положи клетва като 47-ия президент. 

          Конституцията на САЩ предвижда мандатът на всеки нов президент да започва по обяд на 20 януари (или на следващия ден, ако се пада в неделя) и президентът да полага клетва. 

          През последните години президентите полагат клетва от огромна временна платформа, разположена на живописната Западна морава на Капитолия, с изглед към Националния мол. 

          Новият президент произнася и встъпителна реч, в която излага плановете си за следващите четири години. Републиканецът встъпи в първия си мандат през 2017 г. с особено мрачна реч, която предизвика „американска касапница“. 

          Встъпващият в длъжност вицепрезидент Джей Ди Ванс също ще положи клетва. 
          В един от най-тръмпианските обрати на встъпването в длъжност републиканецът е поканил редица технологични титани на платформата като ВИП гости. Те ще седнат наред с други видни – макар и по-стандартни – гости, като например номинираните за членове на кабинета му. 

          Според американските медии на церемонията ще присъстват милиардерите ѝилон Мъск, Джеф Безос и Марк Зукърбърг, както и Шоу Чу, ръководител на китайския социален медиен гигант TikTok. 

          Тръмп не само ухажва за по-близки връзки с технологичните магнати, но и кампанията му се възползва от дезинформацията, разпространявана в социалните медийни платформи като TikTok, X на Мъск и Facebook и Instagram на Зукърбърг. 

          Отиващият си президент Джо Байдън ще присъства на церемонията – въпреки отказа на Тръмп да се яви на клетвата на Байдън, когато той победи Тръмп през 2020 г. 
          Всички живи бивши президенти – Бил Клинтън, Джордж Буш и Барак Обама – ще присъстват, както и техните съпруги, с изключение на Мишел Обама. 

          Това означава, че Хилари Клинтън, която Тръмп победи на президентските избори през 2016 г., в допълнение към вицепрезидента Камала Харис, която той победи през ноември, ще присъстват. 

          Държавните глави по традиция не са добре дошли, но Тръмп наруши тази тенденция, като покани например крайно десните премиери на Италия и Унгария Джорджа Мелони и Виктор Орбан, както и аржентинския президент Хавиер Милей и китайския президент Си Дзинпин. Не е задължително обаче те да присъстват.

          Размерът на тълпата е грижа на Тръмп. 

          Повече от 220 000 билета се разпространяват сред обществеността чрез офисите на законодателите. 

          Тези, които не успеят да се сдобият с официален билет, все пак могат да гледат церемонията заедно с десетки хиляди други зрители на живо от Националния мол на големи видеоекрани. 

          След церемонията гражданите могат да зърнат президента, докато той се движи на парад по Пенсилвания авеню от Капитолия до Белия дом. 

          Тръмп посочи, че се готви да подпише множество укази още в първия ден от встъпването си в длъжност, които имат за цел да отменят много от политиките на администрацията на Байдън. 

          Сред многобройните обещания за първия ден Тръмп обеща да стартира програма за масова депортация и да увеличи нефтените сондажи. Той също така заяви, че може незабавно да започне да помилва бунтовниците от 6 януари – неговите последователи, които разграбиха Капитолия през 2021 г. 

          Първото встъпване в длъжност на Тръмп през 2017 г. беше белязано от липсата на звездна сила, тъй като противоречивата риалити звезда, превърнала се в политик, се бореше да намери музиканти от А-листата, които да желаят да бъдат свързани с него. 
          Инаугурация 2.0 на Тръмп е в малко по-добра форма. 

          Известната кънтри певица Кери Ъндърууд ще изпее „America the Beautiful“ по време на церемонията по полагане на клетва. 

          Ще свири и кънтри певецът Лий Грийнууд, чийто патриотичен химн „God Bless the USA“ беше утвърден химн на митингите на Тръмп. 

          На митинга преди встъпването в длъжност на 19 януари освен Кид Рок и Били Рей Сайръс ще свирят и The Village People, чиято „Y.M.C.A.“ от 70-те години на миналия век беше друг основен химн на митингите на Тръмп. 

          Кънтри музиканти, сред които Jason Aldean, Rascal Flatts и Gavin DeGraw плюс Village People, ще свирят по време на трите официални бала на Тръмп по случай встъпването му в длъжност. 

          Очаква се Тръмп да присъства и на трите си официални галавечери по встъпване в длъжност. Планирани са и повече от дузина други. 

          Освен баловете, Тръмп ще организира и митинг на победата „Да направим Америка отново велика“ в Capital One Arena в центъра на Вашингтон в нощта преди встъпването в длъжност.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions