Всички политически актове на Доналд Тръмп до момента са предупреждение към неговите съюзници. Подходът на публично присъствие на Тръмп в международната политика е подход на откровената сила. Суровото, в редица случаи арогантно отношение към съюзниците на САЩ, е предупреждение към тези, които не са съюзници, какво може да им се случи. Това каза политологът проф. Огнян Минчев.
Първите укази на встъпилия в длъжност президент му не са изненада, тъй като те са част от предизборните му обещания, заяви политологът.
Обявяването на извънредно положение на южната граница на САЩ на практика означава бърза и радикална смяна на имиграционната политика на страната. Второто извънредно положение е свързано с енергетиката.
Указите за помилване на голяма част от хората, подведени под отговорност за щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г., са последвани и от предупреждение на администрацията на Тръмп за санкциониране на тези представители в правосъдната система, които според Тръмп и неговите съветници са използвани като политическа „тояга“ за разправяне с политическите му съперници.
Излизането на САЩ от Парижкото споразумение за климата е много тясно свързано с новата енергийна политика на САЩ и твърдото намерение на Тръмп и неговата администрация да не се съобразява с каквито и да било климатични ограничения, обясни проф. Минчев.
С излизането на САЩ от Световната здравна организация Тръмп на практика потвърждава курса на ревизия на всички политики, които администрацията на Байдън водеше по отношение на COVID пандемията.
Акцент в декларираната външната политика на Доналд Тръмп е мощното завръщане на САЩ като национална свръхсила в Западното полукълбо.
Огнян Минчев обърна внимание, че в своята реч Доналд Тръмп не говори за съюзниците на САЩ, за Европа, за Русия и Украйна и за ангажиментите на САЩ.
По отношение на Европа политологът очаква нова американска политика, която ще се фокусира върху създаване на отношения с различни национални държави.
Освен заплахата за икономическите взаимоотношения между САЩ и Европа заради големите мита, които Тръмп смята да наложи на европейските стоки, друг структурен проблем според него е обстоятелството, че Тръмп не признава и не приема да говори с Европейския съюз.
Отношенията с европейските държави ще бъдат много различни в зависимост от това по какъв начин големите и по-малките сили ще се приспособяват към този подход на Тръмп, допълни той.
Политологът очерта възможните подходи на Тръмп по отношение на войната в Украйна.
Лошият вариант за Украйна, Европа и света е Тръмп да се споразумее с Путин: