Един от обвиняемите по делото за предполагаема руска шпионска мрежа в Лондон е заявил пред полицията, че е разговарял с представители на МИ5 преди ареста си, съобщава агенция „Фокус“, предаде Би Би Си.
На съдебно заседание е бил излъчен видеозапис от разпит на Тихомир Иванчев от февруари 2024 г., в който той заявява: „Запознах се с човек от МИ5 и проведохме няколко разговора.“
39-годишният Иванчев, заедно с 33-годишната Катрин Иванова и 30-годишната Ваня Габерова, всички живеещи в Лондон, отричат участие в заговор за шпионаж. Иванова също отрича притежание на множество фалшиви документи за самоличност.
От друга страна, Орлин Русев, на 46 години, и Бисер Джамбазов, на 43 години, също от Лондон, са се признали за виновни по обвинението в шпионаж.
По време на процеса е било съобщено, че Ваня Габерова е била разпитвана четири пъти, като на полицията е заявила: „Не съм руски шпионин.“ Първоначално тя е отказала да предостави паролата за своя iPhone 13, но впоследствие е размислила и я е дала.
Катрин Иванова, разпитвана през февруари 2023 г., категорично отрича обвиненията, като заявява:
„Нямам никакви връзки с Русия. Живея и работя във Великобритания от 2012 г., плащам данъци и харесвам живота тук.“
На 7 февруари 2024 г., една година след първите арести, Иванчев е задържан в дома си в Енфийлд, Лондон. По време на разпит в полицията, който продължава 1 час и 47 минути, Иванчев избира да не бъде придружаван от адвокат. Той споделя, че Габерова се е запознала с Джамбазов през 2021 г. и е пътувала няколко пъти с него. Джамбазов му казал, че е агент на „Интерпол“.
Иванчев твърди, че първоначално вярвал, че ще участва в заснемане на престъпници, които предстои да бъдат арестувани.
„Смятах това за платена почивка, но след време осъзнах, че нещо не е наред. Това е най-глупавото нещо, което съм правил в живота си,“ заявява той. Според думите му е получавал по 200 евро на ден, като плащанията са минавали през сметката на Джамбазов в Revolut. Иванчев разкрива, че е пътувал до Черна гора и Австрия, а първата му мисия във Виена, продължила три или четири дни, е била насочена към разследващия журналист Христо Грозев от Bellingcat.
Съдебните заседатели са били информирани, че обвиняемите са работили под ръководството на Орлин Русев, който от своя страна е получавал инструкции от Ян Марсалек, предполагаем посредник на руските разузнавателни служби. На заседанието са били представени съобщения в Telegram между Марсалек и Русев, свързани с нападение срещу журналиста.
Иванчев също така признава, че след ареста на Габерова е уведомил представител на МИ5 за намерението си да посети България.
По време на процеса е станало ясно, че в продължение на близо три години петимата обвиняеми са участвали в шест операции, насочени срещу лица и обекти, представляващи интерес за руската държава.