„Надали има някой, който е направил този тежък компромис с радост, но трябва да си дадем сметка, че това безвремие със служебните правителства ни убива институционално.“ Така Румен Петков коментира в предаването „ЕвроДикоф“ участието на БСП в коалиция с ГЕРБ.
У европейските партньори остава впечатлението, че българските правителства в последните години нямаха дори краткосрочна визия и не могат да поемат каквито и да е ангажименти в отделните ресори, каза още Петков.
„ПП-ДБ живеят от лъжата, в името на лъжата и чрез нея, те са измамници„, сподели лидерът на АБВ за участието на ПП-ДБ в „сглобка“ с ГЕРБ преди формирането на коалицията на БСП и партията на Бойко Борисов.
Петков потвърди тезата си, че няма министър, който да не може да бъде отхвърлен и омаскарен, но трябва да гарантират ефективна работа.
Според него правителството трябва да гарантира възможност за администриране и разговори, както и да се отстояват интереси на всяко ведомство.
Петков изрази надежда настоящите коалиционни партньори на ГЕРБ да не последват съдбата на предшествениците си, заради опита, който има БСП-Обединена левица, както и заради съпротивителната си сила. Бойко Борисов също не е заинтересован от това, защото по думите на Петков това би показало на обществото, че лидерът на ГЕРБ не е способен да развива политика с когото и да е.
„“Лукойл Нефтохим“ има собственик и всеки, който оценява рафинерията на 3 милиарда трябва да се консултира – първо с психиатър, а след това и с финансист„, коментира Румен Петков. В нея са инвестирани над 4 милиарда и тя просперира за разлика от тези в Европа, обясни той.
Лесно може да се провери, че рафинерията е плащала данъци, сподели той.
Петков попита защо ЕС разрешава на Словакия дерогация, а на България – не.
Връщайки се на състава на кабинета, той не сметна за нормално заместник-министрите от кабинета „Главчев“ да запазят постовете си, а БСП и ИТН да не са назначили нито един. Такова решение не може да взриви правителството, отбеляза лидерът на АБВ. Кабинетът по думите на Петков е имал толеранс от „минус два дни„, но антикампанията няма резултат. Няма заплаха нещо да взриви коалицията сега, защото нямаме различия, обобщи той.
Румен Петков е на мнение, че би било фатално на държавната администрация да се гледа единствено като на изборна маса и да не се правят съкращения.