Кукери от Ямбол пренесоха магията на маскарадните игри в сградата на българския парламент, демонстрирайки богатството на местните традиции и обичаи.
„Дойде най-магичният месец в нашия край – месецът на кукерските игри. Това се случва между Месни и Сирни Заговезни. В почти всяко село на областта има кукерски дружини“, разказа Станислава Минева от Регионалния исторически музей в Ямбол.
Кукерските традиции на Ямбол
Характерно за региона е, че всички кукери са мъже. Те обличат традиционното селско облекло, включително женски носии, и носят различни маски, чиято цел е да скрият самоличността им.
„Никой не трябва да разпознае кукера под маската. Счита се за лоша поличба, ако това се случи“, поясни Минева.
Кукеровден – кулминацията на обредите
Кукеровден е най-големият празник за местните села. Той започва рано сутринта, когато кукерите обикалят домовете, а след това се събират на мегдана, за да изпълнят ритуали, свързани с мъжкото начало и плодородието.
След обредите по селата кулминацията настъпва с най-мащабното събитие – Международния маскараден фестивал „Кукерландия“.
XXVI Международен маскараден фестивал „Кукерландия“
Тазгодишното издание на „Кукерландия“ ще се проведе от 27 февруари до 2 март в Ямбол. Това е единственият ежегоден фестивал на маскарадните игри в България, провеждан без прекъсване вече 26 години.
Четиридневното събитие включва концерти, изложби, конкурси, работилници на открито и пищни дефилета.
Грандиозното дефиле на 1 и 2 март
Състезателните дефилета започват на 1 март (събота) от 10:00 часа на сцената до фонтана в Градския парк. Очаква се над 6500 кукери, мечкари, сурвакари, бабугери, русалии, джамалари и рогацари да изпълнят Ямбол с 54 876 хлопки, благословии и наричания.
Сред участниците ще бъдат лауреати от предишни издания на „Кукерландия“ от различни региони на страната и чужбина, които ще демонстрират автентични и уникални маскарадни традиции.
Фестивалът обещава да бъде зрелищен празник на българския фолклор, привличащ хиляди гости и туристи.