Европейският парламент (ЕП) проведе заседание по повод три години от началото на войната в Украйна и една година от убийството на руския опозиционен лидер Алексей Навални. Евродепутатите потвърдиха подкрепата си за Киев и обсъдиха репресиите срещу руската опозиция.
Подкрепа за руската демократична опозиция
Андрей Ковачев, представител на групата на Европейската народна партия (ЕНП), заяви, че ЕС ще продължи да подкрепя руската демократична опозиция, включително организации, свързани с Борис Немцов, Алексей Навални, Дмитрий Гудков и Гари Каспаров.
„ЕС се надява, че в бъдеще ще има демократична Русия, с която да поддържаме икономически и енергийни отношения. Днешното ръководство в Кремъл обаче не дава такава възможност. Репресиите срещу политическите опоненти, както и трудовите лагери, в които беше убит Алексей Навални, ясно показват, че това не е демократична държава“, коментира Ковачев.
Необходимостта от засилена подкрепа за Украйна
Европейският парламент отново потвърди ангажимента си към Украйна. Според Ковачев, Киев се нуждае от:
🔹 Ясна европейска перспектива – включително напредък в преговорите за членство в ЕС.
🔹 Военна и икономическа подкрепа – за да защити териториалната си цялост.
🔹 Политическа стабилност – в контекста на различните етнически общности в страната, сред които украинци, руснаци, българи, унгарци и поляци.
Ковачев подчерта, че анексията на територии в 21 век е недопустима и че войната не бива да се възприема като „завоюване на земи чрез сила, както през 20 век“.
Санкции срещу Русия или дипломатически усилия?
По отношение на възможните пътища за прекратяване на конфликта, Ковачев заяви, че дипломатическите усилия трябва да продължат, но при сегашните обстоятелства те са затруднени.
„Руското ръководство има максималистични искания – войната не спира, а хиляди руснаци и войници от Северна Корея се изпращат на фронта. Затова Европа трябва да продължи подкрепата за Украйна, включително с военна помощ“, добави той.
Резолюции на Европейския парламент и историческата истина
Европейският парламент прие резолюция срещу манипулацията на историята, с която осъжда опитите на Кремъл да оправдае войната.
🔹 Подчертава се отговорността на нацистка Германия и болшевишка Русия за началото на Втората световна война – чрез пакта Рибентроп-Молотов и неговите секретни протоколи.
🔹 Отбелязва се фактът, че краят на Втората световна война доведе до съветска доминация над Източна Европа.
🔹 Призовава се за обективно преподаване на историята в страните от ЕС, за да се предотврати повторение на грешките от миналото.
🔹 Предлага се забрана на символите на национал-социализма, фашизма, комунизма и руската агресия в Украйна в целия ЕС.
Европейската отбранителна индустрия – достатъчни ли са усилията?
Според Ковачев държавите членки не правят достатъчно за собствената си отбрана и твърде дълго са разчитали на САЩ.
„Европа дълго време вярваше, че някой друг ще ни защитава, но това вече не може да продължава. Новата администрация в САЩ ясно показва, че трябва да поемем по-голяма отговорност за собствената си сигурност“, коментира той.
🔹 ЕС създаде пост на комисар по отбраната, поверен на Андрюс Кубилиус, който ще се фокусира върху консолидирането на европейската военна индустрия.
🔹 Целта е производството на ефективно и достъпно военна техника, така че държавите членки да могат да купуват европейска продукция за собствената си отбрана.
🔹 Обмисля се европейско финансиране на военната индустрия чрез общия бюджет на ЕС и Европейската инвестиционна банка.
Заключение
Европейският парламент продължава да оказва политическа, икономическа и военна подкрепа на Украйна, докато търси начини за дипломатическо разрешаване на конфликта. В същото време, институцията засилва натиска срещу Кремъл и работи за укрепване на европейската отбрана в условията на променящата се геополитическа обстановка.