Журналистът Недялко Недялков разкритикува остро процедурата по продажба на ядрените реактори от „Белене“ на Украйна, като я нарече „национално предателство“ и „удар по бъдещето на българската енергетика“.
В свой пост в социалните мрежи Недялков подчертава, че решението за прехвърляне на реакторите на Украйна е взето без официална ратификация от българския парламент, докато украинската Рада вече е гласувала одобрение.
Кой решава вместо България?
Според Недялков, ситуацията е недопустима, защото българският парламент все още не е взел официално решение, а чужд законодателен орган – украинският – вече е предрешил сделката.
„Как тъй, бе? А ние къде сме? Чужд парламент предрешава вместо нашия как ще оперираме с национален капитал, създаден с труда и ресурсите на поколения българи!“, пише той.
Той изразява съмнение относно истинските мотиви зад тази сделка, наричайки я „потенциално корупционна далавера с комисионни“, подобна на доставките на оръжие за Украйна от 2022 г. насам.
Какво губи България?
Недялков подчертава, че България все още има нужда от тези реактори, тъй като:
- АЕЦ „Козлодуй“ може да срещне проблеми с експлоатацията след 2029 г., а реакторите и частите от тях могат да бъдат използвани за удължаване на живота на централата
- Площадката на АЕЦ „Белене“ е готова за строителство и според експерти е „най-напредналият обект в Европа“ за нова ядрена мощност
„А ние нямаме ли нужда от изграждане на нови ядрени мощности, за да плащаме по-евтин ток и развиваме икономиката си?“, пита той.
Къде е БСП в тази ситуация?
Недялков критикува и БСП, която е коалиционен партньор в управлението и винаги е застъпвала строителството на АЕЦ „Белене“.
„БСП да не се попипва, а да рипне! Строежът на „Белене“ е ключова точка в програмата им, а новоначалците на Зафиров нещо се ослушват!“, заявява той, като дори призовава за разпускане на партията, ако не защити енергийните си приоритети.
Ядрена сделка или национална грешка?
Темата за продажбата на реакторите за АЕЦ „Белене“ остава изключително спорна, като мненията са разнопосочни – някои виждат в нея икономически смисъл, докато други, като Недялков, я разглеждат като груба стратегическа грешка и подчинение на чужди интереси.
Сделката все още не е официално завършена, но според критиците й, ако бъде осъществена, България ще се откаже завинаги от възможността за развитие на своята ядрена енергетика.