Фондовите борси в Съединените щати се сринаха в понеделник поради нарастващите опасения за икономическото въздействие на тарифите на президента Доналд Тръмп. Междувременно в Азия търговията във вторник сутрин започна със загуби, но те отслабнаха до следобеда местно време.
Пазарният спад последва изявление на Тръмп в телевизионно интервю, където той описа американската икономика като такава в „период на преход“, когато беше попитан за риска от възможна рецесия.
От неделя, когато интервюто беше излъчено, представители на администрацията на Тръмп и съветници се опитват да успокоят опасенията на инвеститорите.
„Предишната представа за Тръмп като президент на фондовия пазар се преоценява“, заяви Чару Чанана, инвестиционен стратег в Saxo Bank, в интервю за BBC.
Коментарите на Тръмп и реакцията на пазарите
В интервю за Fox News, записано в четвъртък, но излъчено през уикенда, Тръмп призна опасенията за икономиката, като заяви:
„Има период на преход, защото това, което правим, е много голямо. Връщаме богатството обратно в Америка. Това е нещо голямо.“
След тези изявления пазарите отразиха нарастващото безпокойство на инвеститорите:
- Във вторник следобед японският Nikkei 225 спадна с 1.1%, южнокорейският Kospi намаля с 1.2%, а Hang Seng Index в Хонконг загуби 0.8%.
- В понеделник в Ню Йорк индексът S&P 500 приключи деня с 2.7% спад, докато Dow Jones Industrial Average падна с 2%.
- Nasdaq, доминиран от технологични компании, беше най-силно засегнат, като загуби 4%.
- Акциите на Tesla се сринаха с 15.4%, а технологичният гигант за изкуствен интелект Nvidia загуби над 5%. Други големи технологични компании като Meta, Amazon и Alphabet също отчетоха рязък спад.
Несигурността около митата предизвиква безпокойство сред инвеститорите
Финансовите анализатори посочват, че непредсказуемостта на Тръмп по отношение на митата разклаща както политическите лидери, така и инвеститорите.
„Тръмп държи политическите лидери в неизвестност относно следващите си ходове за митата, но проблемът е, че държи и инвеститорите в несигурност, а това се отразява на мрачната атмосфера на пазарите,“ каза Тим Уотърър, главен пазарен анализатор във финансовата компания KCM Trade.
Въпреки че разговорите за рецесия може да са преждевременни, той отбеляза, че дори възможността за такава кара търговците да заемат отбранителна позиция.
Отговорът на Белия дом
След като търговията приключи в понеделник, представител на Белия дом се опита да омаловажи колебанията на пазара, заявявайки:
„Виждаме силно разминаване между [пазарния] ентусиазъм и това, което всъщност се случва с бизнеса и бизнес лидерите.“
По-късно говорителят на Белия дом Куш Десаи подчерта, че икономическата политика на Тръмп, включително тарифите, е довела до „трилиони долари инвестиционни ангажименти“ от бизнес лидерите.
Пазарни тенденции и опасенията на инвеститорите
Миналата седмица американските фондови борси паднаха до нивата отпреди изборната победа на Тръмп, като печалбите, които първоначално бяха подхранени от оптимизъм за данъчни облекчения и дерегулация, на практика изчезнаха.
Въпреки това, инвеститорите сега се страхуват, че митата на Тръмп ще доведат до:
- По-високи цени
- По-бавен икономически растеж
- Намаляване на корпоративните печалби
Несигурността около търговската политика на Тръмп хвърля съмнения върху бъдещето на най-големите икономики в света.