Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви във Варна, че темата за влизането на България в еврозоната не трябва да бъде политизирана, а усилията и вниманието трябва да се насочат към изпълнение на изискванията, които страната трябва да покрие. Според нея, ако тези критерии бъдат изпълнени, България ще получи положителен конвергентен доклад, но е необходима широка информационна кампания с участието на експерти и медии, за да бъдат обективно представени и ползите, и възможните рискове от присъединяването.
Йотова подчерта, че докладът не трябва да се използва като политически инструмент за влияние върху стабилността на правителството или парламентарните баланси. Тя посочи, че е по-важно да се съсредоточим върху съдържанието на процеса и необходимите реформи, вместо върху политическото му използване.
По повод вотовете на недоверие, вицепрезидентът посочи, че те не отслабват управлението, а дори го правят по-стабилно, като припомни, че последният вот е подкрепен с повече гласове, отколкото самото избиране на кабинета. Тя отхвърли тезите, че вотът е насочен срещу еврозоната, и акцентира върху необходимостта от политическа стабилност в настоящия геополитически контекст.
Йотова изрази и загриженост относно липсата на фокус върху глобалните предизвикателства, като например влиянието на европейските и американски мита върху българския бизнес и възможното участие на България в следвоенното възстановяване на Украйна. Според нея страната рискува да се превърне в обект на чужди политики, ако не взема участие в тяхното формиране.
Относно договора с турската газова компания „Боташ“, Йотова настоя за професионална оценка от отговорните министри, подчертавайки, че договорът е сключен в кризисен момент, но също така изрази мнение, че той гарантира енергийната сигурност на България и Европа. Според нея в международната политика винаги има възможност за предоговаряне, ако има професионализъм и воля от страна на институциите.