Прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че е постигнат напредък в мирните преговори, но добави, че едномесечният срок за забрана на ударите по енергийната инфраструктура е изтекъл, съобщи „Киев Индепендънт“.
Той не уточни дали Русия планира да възобнови атаките срещу енергийни съоръжения или да удължи забраната.
По-рано през деня държавният секретар на САЩ Марко Рубио предупреди, че Америка ще преустанови опитите си да посредничат за постигане на споразумение, ако скоро не бъде постигнат пробив. В речта си след срещите в Париж той заяви, че президентът на САЩ Доналд Тръмп продължава да се интересува от разрешаването на проблема, но има „други приоритети“, ако Кремъл откаже да се ангажира.
„Смятаме, че всъщност вече може да се признае определен напредък. Вече има известно развитие, но, разбира се, предстоят още много сложни дискусии“, каза Песков.
Той посочи като признак за напредък частичното прекратяване на огъня по отношение на ударите срещу енергийни съоръжения, като допълни, че Русия го е спазила и обвини Украйна в нарушаване на споразумението.
Русия за първи път спомена, че е готова да спре ударите по инфраструктурни обекти за един месец на 18 февруари. Украйна се съгласи с предложението след разговори със САЩ в Рияд на 25 март.
Оттогава насам Москва е нарушила прекратяването на огъня повече от 30 пъти, каза говорителят на външното министерство на Украйна Хеоргий Тихий на 16 април.
Песков обаче добави, че едномесечният срок за прекратяване на огъня за енергийната инфраструктура е изтекъл.
„Едномесечният срок наистина е изтекъл. Към момента не са постъпвали други указания от върховния главнокомандващ, президента на Русия Владимир Путин“, каза той.
Белият дом е все по-разочарован от забавения мирен процес, тъй като Тръмп порицава както Украйна, така и Русия за това, че не успяват да постигнат споразумение.
Тръмп също така многократно хвърляше вината за войната върху президента Володимир Зеленски и бившия президент на САЩ Джо Байдън, като наричаше руското нахлуване „войната на Байдън“.
Киев подкрепи безусловно прекратяване на огъня по време на разговорите със САЩ в Джеда на 11 март, но също така подчерта, че всеобхватното мирно споразумение трябва да включва гаранции за сигурността – ангажимент, който Тръмп не е склонен да поеме.
Москва отхвърли предложението за прекратяване на огъня, като поиска условия, които подкопават отбранителните способности на Украйна, включително пълно спиране на западната военна помощ.
Никакви мирни преговори нали бяхте много силни давайте да видим
Руски боклуци