Руският президент Владимир Путин е предложил да спре инвазията си в Украйна на сегашната фронтова линия като част от усилията за постигане на мирно споразумение с президента на САЩ Доналд Тръмп.
Руският президент е казал на Стив Уиткоф, специалния пратеник на Тръмп, по време на среща в Санкт Петербург по-рано този месец, че Москва може да се откаже от претенциите си към областите на четири частично окупирани украински региона, които остават под контрола на Киев, съобщава „Файненшъл Таймс“.
Оттогава насам САЩ са представили идеи за възможно споразумение, което включва Вашингтон да признае руския контрол върху окупирания украинския полуостров Крим, както и поне фактическия контрол на Кремъл върху частите от четирите региона, които руската армия държи в момента.
Предложението е първият официален знак, който Путин дава от първите месеци на войната преди три години, че Русия може да отстъпи от максималистките си искания за прекратяване на инвазията.
Представители на европейските сили, информирани за усилията на САЩ за прекратяване на войната, обаче предупредиха, че Путин вероятно ще използва очевидната отстъпка като примамка, за да подмами Тръмп да приеме другите искания на Русия и да ги наложи на Украйна като свършен факт.
„В момента има голям натиск върху Киев да отстъпи, за да може Тръмп да обяви победа“, каза източник, запознат с преговорите.
Украински официални лица трябва да се срещнат с европейски и американски представители в Лондон, за да обсъдят последните предложения.
Според американски и европейски държавни служители Уиткоф и държавният секретар на САЩ Марко Рубио са се оттеглили от срещата. Очаква се пратеникът на Тръмп за Украйна Кийт Келог все пак да присъства.
Съветникът на Путин по външната политика заяви, че Уиткоф ще посети Москва по-късно тази седмица.
Дмитрий Песков, прессекретарят на Путин, заяви пред „Файненшъл Таймс“: „Работата е напрегната, трудна и отнема много време. Ние разговаряме с американците, но е трудно да се очакват незабавни резултати, а и работата не може да се върши публично.“
Тръмп написа в социалните мрежи, че се надява Украйна и Русия „да сключат сделка тази седмица“ и след това „да започнат да правят бизнес със Съединените американски щати и да направят състояние!“
На среща в Париж миналата седмица с европейски и украински официални лица САЩ представиха идеи, които Белият дом се надява, че биха могли да оформят очертанията на евентуална сделка.
Украинският президент Володимир Зеленски каза, че не е получил предложение от Тръмп, което да очертава конкретни стъпки за прекратяване на войната с Русия. Той обаче заяви, че след като бъде постигнато прекратяване на огъня, ще бъде готов за директни разговори с Путин.
„Има сигнали, идеи, обсъждания, но не е официално предложение“, каза Зеленски. Ако такова официално предложение се появи, добави той, „ще отговорим“.
Високопоставени украински служители заявиха пред FT, че са склонни да приемат някои от идеите, лансирани от Тръмп и неговия екип, без да уточняват кои конкретно.
Предложенията на САЩ включват разполагане на европейски мироопазващ контингент в Украйна, както и на отделни военни сили, които не са от НАТО, за да подпомогнат наблюдението на прекратяването на огъня по протежение на демилитаризирана зона, обхващаща цялата над 1000-километрова фронтова линия.
Силите ще работят съвместно с украинските и руските армии, които ще наблюдават от съответните страни на т.нар. линия на съприкосновение.
В рамките на потенциалната сделка Украйна ще се ангажира да не превзема със сила окупираните от Русия територии, а Русия ще се съгласи да спре настъплението на армията си.
Не е ясно дали Тръмп е поискал от Украйна официално да признае анексирането на Крим от Русия.
Зеленски обаче потвърди позицията си за черноморския полуостров, като заяви: „Украйна няма да признае окупацията на Крим. Това е наша територия, територия на народа на Украйна, тук няма какво да се обсъжда“. Русия също така отхвърли някои от предложенията на САЩ, включително военно присъствие на страните от НАТО в Украйна. Запознати обаче твърдят, че Путин потенциално би бил готов да отстъпи от предишното си искане за пълен контрол над четирите фронтови украински области – Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка, ако САЩ направят по-широки геополитически отстъпки на Москва, като например да признаят контрола ѝ над Крим и да забранят на Украйна да се присъедини към НАТО.
Въпреки че през 2020 г. Путин въведе конституционни поправки, забраняващи на Русия да се отказва от претенции към която и да е своя територия, Константин Ремчуков, редактор на вестник, подкрепящ Кремъл, твърди в статия, че Москва може да прекрати сраженията, след като изтласка украинските сили от руската област Курск. Миналата година Киев предприе нахлуване в Курск, но Кремъл твърди, че регионът вече е „99,5%“ под негов контрол. „Когато освободят последните половин процент, тогава войските могат да спрат, където и да се намират, когато новината стигне до тях“, пише Ремчуков в „Независимая газета“. „Смята се, че Тръмп разбира това благодарение на Уиткоф и се надява, че всичко това ще се случи до 30 април, за да може той гордо да заяви, че е изпълнил мисията си за постигане на мир през първите 100 дни от своето президентство.“
През септември 2022 г. Путин обяви анексирането на четирите югоизточни украински провинции на пищна церемония в Кремъл, въпреки че по това време Русия не контролираше изцяло нито една от тях, а така е и до днес. Москва все още не контролира изцяло нито една от четирите области, въпреки че държи регионалните столици Донецк и Луганск от първото си тайно нахлуване в Източна Украйна с използването на местни марионетни сили през 2014 г. Въпреки че през есента на 2022 г. Русия се оттегли от част от окупираните от нея територии, миналата година Путин заяви, че няма да приеме никакво мирно споразумение, ако Украйна не изтегли войските си от фронтовата линия и не предостави на Москва пълен контрол над четирите области – включително град Запорожие със 700-хилядно население, който тя никога не е контролирала от началото на войната, но редовно атакува. Предишните искания на Москва за мирно споразумение включваха обещание от страна на Украйна да запази неутралитет и да се откаже от стремежите си към НАТО, признаване на руските претенции върху анексираните територии, облекчаване на санкциите от Запада и намаляване на силите на НАТО в близките до Русия държави членки.