Ракета, изстреляна от Йемен, удари близо до основното международно летище на Израел , съобщиха властите. Атаката прекъсна за кратко въздушния трафик и предизвика заплахи за ответни мерки.
Нямаше незабавна декларация за поемане на отговорност за ракетния обстрел, който следва поредица от атаки на йеменските бунтовници хути.
Полицията съобщи за „ракетен удар“ близо до международното летище „Бен Гурион“ край Тел Авив, след като военните заявиха, че „са били направени няколко опита за прехват“.
Не стана ясно веднага дали ударът е бил причинен от йеменската ракета или от прехващач, предаде АФП.
Яир Хезрони, шеф на централния район на полицията, заяви на мястото на събитието в видео, публикувано от силите за сигурност, че „можете да видите района точно зад нас: тук се е образувала кратера с ширина няколко десетки метра и дълбочина няколко десетки метра“.
Израелските летищни власти посочиха, че „излитанията и кацанията са възобновени“ на летище „Бен Гурион“ малко след като бяха прекъснати поради ракетния обстрел.
Летището „е отворено и функционира“, заявиха от авиационните власти.
Министърът на отбраната Израел Кац заплаши с решителна реакция:
„Всеки, който ни удари, ще бъде ударен седем пъти по-силно.“
Подкрепяните от Иран бунтовници хути, които контролират части от Йемен, изстреляха ракети и дронове срещу Израел и кораби в Червено море по време на войната в Газа, заявявайки, че действат в солидарност с палестинците.
На 3 май хутите поеха отговорност за трета ракетна атака срещу Израел за два дни.
По-голямата част от ракетите, изстреляни от хутите от началото на войната в Газа през 2023 г., бяха пресечени от израелската противовъздушна отбрана.
Йеменските бунтовници бяха преустановили атаките си по време на двумесечното примирие в войната в Газа.
През март обаче те заплашиха да възобновят атаките срещу международното корабоплаване в отговор на блокадата на Израел над ивицата Газа.
Този ход предизвика реакция от страна на американските военни, които от 15 март започнаха почти ежедневни въздушни удари срещу бунтовниците, за да ги възпрат от заплахите срещу корабоплаването в Червено море и Аденския залив.
Американските удари срещу бунтовниците започнаха по време на мандата на бившия президент Джо Байдън, но се засилиха при неговия приемник Доналд Тръмп.
От март САЩ твърдят, че са нанесли удари по над 1000 цели в Йемен.