Генералният директор на сръбската държавна компания „Сърбиягаз“ Душан Баятович заяви, че новото газово споразумение с Русия е договорено по същността си, но е необходимо да бъдат обсъдени някои детайли, свързани с рисковете за двете страни.
Той каза, че Сърбия ще купува 2,5 милиарда кубически метра газ годишно, вместо 2 милиарда и че следващият договор ще бъде подписан за 10 години.
След официални разговори между сръбския президент Александър Вучич и руския му колега Владимир Путин в Москва, екипите на „Сърбиягаз“ и „Газпром“ продължиха разговорите за уточняване на новото газово споразумение, обясни Баятович.
„Съществуващото споразумение изтича през май. Сега обсъждаме и взаимните рискове. Проблемът не е количеството газ, а по-скоро гъвкавостта, защото Сърбия започна да консумира по 18 милиона кубически метра на ден в студените дни. Ще видим колко ще струва това“, посочи той.
Той добави, че проблемът с гъвкавостта се отразява в транспортния капацитет в студените дни.
„Всички биха взели много повече. Унгарците вземат по 22 милиона кубически метра всеки ден и ще купуват през следващите години. Има и Словакия, трябва да помогнем на колегите си да имат съответните количества“, каза Баятович.
Генералният директор на „Сърбиягаз“ заяви, че Сърбия се стреми към десетгодишен договор и че вярва, че изпълнението му е възможно.
„Те са съгласни, но има един много важен въпрос. Европа иска да забрани руския газ през 2027 г., но може да има някакво споразумение между руснаците и американците. Възниква въпросът каква е непреодолимата сила на нашия договор, ако го подпишем за 10 години, за нас и за руската страна. За да не понасят те санкции, защото не могат да ни доставят, а ние да понасяме санкции, защото не можем да поемем“, отбеляза Баятович.
Хранилището Банатски двор в момента е запълнено на 76% и в момента се инжектира един милион по технически причини, защото има други операции, свързани с налягането в резервоара.
„Най-важното е, че всъщност започнахме официалното разширение на Банатски двор“, каза той, посочвайки, че първият сондаж е пробит.