Властите в Косово конфискуваха сграда, която е в центъра на спор със Сърбия. Белград осъди операцията и заяви, че обектът се управлява от Червения кръст.
Косово твърди, че сградата, разположена в северната част на страната с преобладаващо сръбско население, на езерото Газивода, принадлежи на регионалната компания за водоснабдяване.
Съседна Сърбия, която никога не е признала декларацията за независимост на Косово от 2008 г., настоява, че сградата принадлежи на Сръбския Червен кръст и предоставя услуги, „жизненоважни за оцеляването на сръбското население в Косово“.
Косово обвини Сърбия, че използва сградата за предоставяне на конкурентни икономически, социални, здравни и образователни мрежи за сръбската общност в Косово, в опит да подкопае косовското правителство.
След като наредиха на подкрепяния от Сърбия персонал да напусне помещенията, косовските власти нахлуха и поеха контрола над сградата. Полицията заяви, че е помогнала на регионалната водоснабдителна компания в операцията.
Газивода, изкуствено езеро, разположено между Косово и Сърбия, има стратегическа роля, тъй като снабдява с вода много градове и е жизненоважно за сръбската и албанската общност в Косово.
Сръбските власти обаче осъдиха операцията.
„Това е съоръжение, което се използва изключително за обучение на деца и участници в курсове на Червения кръст“, съобщиха от кабинета на сръбското правителство за Косово.
Сръбският Червен кръст каза, че ще потърси отговор от Международното движение на Червения кръст и Червения полумесец.
Съоръжението беше открито като Център за екология и Център на Червения кръст.
По време на посещение през 2018 г. сръбският президент Александър Вучич обяви, че Сърбия е инвестирала около 1,4 млн. евро в центъра.
Правителството на Косово работи за разформироването на сръбските институции в Косово, като закрива подкрепяни от Белград политически офиси, пощенски и данъчни служби и банки. То също така забрани сръбската валута и регистрационните номера на автомобили.
Миналата седмица властите в Косово поеха контрола над няколко спортни и културни съоръжения, използвани от сръбската система, включително управлението на компанията, която доставя питейна вода в северната част на страната.