Украйна осъществи една от най-мащабните си атаки от началото на войната, нанасяйки унищожителен удар по руски стратегически военновъздушни бази. При операция „Паяжина“, проведена на 1 юни, са засегнати най-малко 41 стратегически бомбардировача, включително Ту-95, Ту-22М3 и Ту-160, сочат данни на Службата за сигурност на Украйна (СБУ). Щетите възлизат на над 7 милиарда долара, а експерти вече наричат удара „руския Пърл Харбър“.
Сателитни кадри потвърждават мащаба
Първите сателитни снимки от базата „Белая“ в Иркутска област показват поне четири напълно унищожени Ту-22М3 и три Ту-95МС, публикувани от OSINT анализатора Крис Бигърс.
„Забележителен успех на добре изпълнена операция“, написа той в X .
Последствията за Москва: „Останаха с една база“
Според авиационния експерт Валери Романенко, след атаките Русия разполага само с една подходяща база за стратегическа авиация – „Украинка“ в Амурска област.
„Ако прехвърлят самолетите там, ще загубят оперативна способност спрямо Украйна. Разстоянието е прекалено голямо за ефективни мисии“, заяви той пред Anchor.
Украинският успех – плод на 18 месеца планиране
Президентът Володимир Зеленски съобщи, че операцията е била подготвяна в пълна тайна в продължение на една година, шест месеца и девет дни, от „офис на руска територия, в близост до централа на ФСБ“.
„Това е стратегически момент. Тази операция ще се изучава в учебниците“, заяви той.
САЩ: „Жънеш това, което посееш“
Мащабът на операцията предизвика бурни реакции на Запад.
Генерал-лейтенант Марк Хертлинг (САЩ):
„Много хора смятаха, че Украйна няма коз. Е, оказа се, че има – и то с невероятна ефективност.“
Адмирал Джеймс Ставридис, бивш главнокомандващ на НАТО в Европа:
„Влад има много лош ден. Жънеш това, което посееш, Путин.“
В Русия: паника, гняв и призиви за ядрен отговор
Блогъри и руски държавни медии също се опитаха да представят украинските атаки срещу легитимни руски военни цели като подкопаващи руската ядрена стабилност и основа за руски ядрен отговор, наподобявайки тракането на ядрени оръжия.
Украинската операция, която според Зеленски ще бъде изучавана в учебниците по история и за която той твърди, че е била планирана от „офис“ на руска територия, близо до централата на Федералната служба за сигурност (ФСБ) в един от руските федерални региони, беше обсъдена и от най-важните американски военни експерти.
Генерал-лейтенант Андрей Гурульов, депутат в Държавната дума:
„Невъзможно е камиони с дронове да стигнат до летище без прикритие. Това е пробив в системата за сигурност.“
Много от засегнатите самолети са от тип, който Русия вече не произвежда.
Украинският анализатор Юрий Бутусов:
„Русия изгуби активи, които просто няма с какво да замени.“
Според „The Economist“, Русия е изгубила близо 34% от стратегическите си бомбардировачи, а дроновете са изстреляни от прикрити камиони, разположени в близост до цели на хиляди километри от фронта.
Американският институт за изследване на войната (ISW) отбелязва, че Москва все по-често използва изтребители „Сухой“ за ракетни удари, което е сигнал за драстично намаляване на ресурсите ѝ за дълбоки въздушни атаки.
Няма да е лошо ..
Davai
Не с ядрен , Русия има достатъчно други фатални конвенционални оръжия ,които никой няма !
О, да — защото когато не можеш да спечелиш конвенционална война, най-разумното нещо е да запалиш целия свят, нали? Гениално.
Призивите за ядрен удар не са проява на сила, а на отчаяние. Това са изказвания от кресливи пропагандисти, които се опитват да прикрият с ядрени заплахи факта, че руската армия е в патова ситуация срещу по-малка, но мотивирана страна с международна подкрепа.
Ако някой смята, че ядреният армагедон е „логичното продължение“ на един провален империалистически проект, значи единственото по-страшно от оръжието му е умственият му капацитет.
Не бе 4 хиляди самолета са поразили… алоо вие защо си мислите че ние не сме видели сателитните снимки… оляхте се да лъжете