Франция, Кения, Барбадос и Испания, заедно със Сомалия, Бенин, Сиера Леоне и Антигуа и Барбуда, обявиха създаването на международна коалиция, която ще настоява за въвеждане на данъци върху въздушните пътувания на заможни пътници. Целта е събраните средства да бъдат насочени към подпомагане на бедни страни, уязвими от климатичните промени. Инициативата е представена от френското президентство по време на конференция на ООН за развитието в Испания, предаде АФП.
Коалицията възнамерява да насърчи все повече държави да облагат с данъци самолетните билети в бизнес класа, както и полетите с частни самолети. Според участниците авиационният сектор е сред големите източници на въглеродни емисии, а климатичната криза най-тежко засяга най-бедните и най-малко отговорни държави. Именно затова е наложително богатите пътуващи да поемат по-голям дял от финансовата отговорност.
Преди предстоящата конференция на ООН по въпросите на климата, която ще се проведе в Бразилия през ноември, Франция обяви, че усилията ще бъдат насочени към това авиационният сектор да допринася за финансиране на адаптацията към климатичните промени. Част от приходите от предлаганите данъци ще бъдат инвестирани в устойчиви проекти и справедлив преход в засегнатите общества, като същевременно ще подпомагат и изграждането на по-силни вътрешни приходи в развиващите се страни.
Франция, Кения и Барбадос и в миналото са настоявали за въвеждане на така наречените „солидарни налози“, сред които се обсъждат и данъци върху корабоплаване, изкопаеми горива, пластмаса и криптовалути. Според оценките на коалицията, ако данъците върху въздушния транспорт се прилагат в глобален мащаб, биха могли да донесат до 187 милиарда евро (около 220 милиарда долара) в допълнителни приходи.
Екологичната организация Greenpeace приветства инициативата, наричайки я „важна стъпка“ към справедливото облагане на най-замърсяващата и елитарна форма на транспорт, която досега остава слабо регулирана. Според организацията, смелите и колективни действия, които изискват от замърсителите да плащат, са не само справедливи, но и абсолютно необходими.
Оповестяването на инициативата съвпада с опитите на международната общност да вдъхне нова енергия в развитието, след като в последните години външната помощ бе сериозно намалена — с болезнени последици за бедните страни, които се борят с последиците от климатичната криза. Съгласно Парижкото споразумение от 2015 г., богатите нации, които носят историческа отговорност за глобалното затопляне, са задължени да финансират усилията на по-бедните държави за адаптация към неговите ефекти.