Бившият германски канцлер Ангела Меркел участва снощи в дискусия в Атина, на която в разговор с директора на гръцкия вестник „Катимерини“ Алексис Папахелас се спря на различни моменти от политическата си кариера, както и на сложните си отношения с гръцките правителства по време на финансовата криза.
Меркел, която беше канцлер в периода 2005 – 2021 г., е спорна фигура в Гърция заради строгите икономии, наложени на Атина от кредиторите и Еврогрупата по време на кризата.
Дискусията започна от темата за свободата, която е и заглавие на автобиографичната книга на Меркел, която тя представя по време на посещението си в Атина. Бившият канцлер се върна към детските си години в тогавашната Германска демократична република и си припомни ваканциите, които е прекарвала в България.
„Гърция за мен беше свобода, знаех от историята, че е люлката на демокрацията. Качвах се на планината Пирин и от там гледах Гърция и си представях колко би било хубаво да пийна малко гръцко вино и да отида по-натам, до морето“
Тя говори за „трудните“ години на финансовата криза и призна, че е осъзнала „доста късно“, към края на 2009 и началото на 2010 г., че Гърция е изправена пред сериозен проблем.
Меркел заяви многократно, че това, което европейските партньори на Атина не са желаели да се случи, е да „изгонят“ Гърция от еврозоната. Бившият германски канцлер си спомни и телефонното обаждане на тогавашния гръцки премиер Алексис Ципрас до нея и френския президент Франсоа Оланд през 2015 г., с което той ги е уведомил, че Гърция ще проведе референдум дали да приеме условията на кредиторите.
„Това беше най-изненадващото телефонно обаждане, което съм имала в цялата си политическа кариера“
, каза Меркел и допълни, че е останала безмълвна, когато Ципрас ѝ е казал, че ще посъветва избирателите да отговорят с „не“.
Въпреки това тя изрази симпатия към бившия гръцки премиер, с когото въпреки напълно различните си политически възгледи са успели стъпка по стъпка да достигнат до обща позиция.