Съединените щати налагат антидъмпингови мита върху по-голямата част от вноса на пресни домати от Мексико, съобщи Министерството на търговията на САЩ, докато Вашингтон критикува „нелоялната търговия“ с южния си съсед.
Митата, определени на 17,09%, идват след като Вашингтон предприе стъпки за прекратяване на споразумението от 2019 г., което предотвратяваше налагането на подобни такси.
„Мексико остава един от най-големите ни съюзници, но от твърде дълго време нашите фермери са потискани от нелоялни търговски практики, които подбиват цените на продукти като доматите. Това приключва днес“, заяви министърът на търговията Хауърд Лутник.
Той допълни:
„Тази промяна в правилата е в съответствие с търговската политика и подхода на президент Тръмп към Мексико.“
Мексико е основен доставчик на пресни домати за САЩ, а Министерството на търговията подчерта, че митата отразяват степента, до която мексиканските домати са продавани на „нелоялно ниски цени“.
Вашингтон обяви, че се оттегля от споразумението за доматите през април, като аргументира мярката с целта да помогне на американските производители да се конкурират при равни условия.
Наблюдатели обаче изразиха загриженост, че митата могат да предизвикат скок в цените на доматите за американските потребители.
На 14 юли мексиканският президент Клаудия Шейнбаум коментира, че Мексико работи с производителите на домати, за да ограничи ефектите от 17% мито.
„Работим заедно, за да сведем до минимум въздействието“, каза тя на редовната си сутрешна пресконференция, без да дава подробности.
Антидъмпинговите мита са поредният удар по търговията, след като тази година Тръмп въведе широкообхватни мита за търговските партньори, включително Мексико.
След като се върна в Белия дом през януари, Тръмп наложи 25% мито върху мексикански стоки, макар впоследствие да освободи продуктите, обхванати от споразумението за свободна търговия между САЩ, Мексико и Канада.
През уикенда Тръмп заплаши да повиши митото до 30% на 1 август, настоявайки за преговори за преразглеждане на търговските отношения.
Мексико е една от най-уязвимите икономики от американските мита – 80% от износа на страната е предназначен за САЩ, които са най-големият ѝ търговски партньор.