„Нямаме абсолютно никакво участие в протеста снощи. Нашият протест е мирен. Ние имаме икономически искания, настояваме да бъдат изплатени компенсациите на служителите и на бизнеса в най-кратки срокове, тъй като те се бавят вече с месеци, искаме и да работим. Нашето предложение беше на 1 февруари да отворят ресторантите, а на 1 март да отворят нощните заведения. Нощните заведения ги затвориха на 1 800 заразени на ден, а ресторантите на 3 500. Оттогава спадът е огромен. На 21 декември ние се съгласихме да бъдат отворени ресторантите в хотелите с цел да се види 30 дни по-късно ако няма никакъв ръст, да се отворят и другите ресторанти. В този случай здравният министър отново ни излъга, тъй като се отвориха ресторантите на хотелите на 21 декември, днес сме 25 януари – ръст няма, има спад, но отново е против да ни отвори. Получава се двоен стандарт – държавата, в лицето на здравните власти, казва, че да обядвате и вечеряте със семейството си в ресторанта на хотела е безопасно, но ако излезете навън в ресторанта, ще се заразите, което е недопустимо“, подчерта Ричард Алибегов.
От 13 март до момента бизнесът не е получил почти никаква помощ, като едва в последната седмица е започнало изплащане на обезщетението на персонала за последния локдаун, обясни Ричард Алибегов.
„Към бизнеса има подпомагане по мярката 60/40, но тя е за запазване на работни места. Ако изчакаме още малко, тези хора няма да имат работни места, на които да се върнат“, коментира още той.