София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

Александър Николов: ГЕРБ остана да сезират ФБР заради "Джемкорп"

"Скандал няма, той се създаде от една малка група от хора", заяви бившият енергиен министър

1 годинаПолитика 19 Николай Парашкевов

СНИМКА: БТА

Следващата стъпка, която ГЕРБ трябва да предприемат, е да сезират ФБР, иронично заяви пред БНР Александър Николов, който беше министър на енергетиката в кабинета „Петков" относно меморандума с "Джемкорп".

От партията на Бойко Борисов настояват, че споразумението не е прекратено, докато от "Продължаваме промяната" и самата компания - твърдят обратното.

"Скандал няма, той се създаде от една малка група от хора, оправдаваща невъзможността си да свършат нещо през последните 12 години", подчерта бившият енергиен министър.

Той обясни създаването му с наличието на големи финансови ресурси в този сектор.

"Контролът над енергетиката е контрол над цялата икономика и социалния живот, както и на това, което би се случило на следващите избори. Лъжеговоренето стана стандарт в медиите. Не се прави разлика между документ, на който пише на първа страница, че е неангажиращ, с такъв, който е ангажиращ. Служебният министър използва същите опорки, при положение, че не се дават никакви данни".

Николов коментира и твърденията на Росен Христов - министър на енергетиката в служебното правителство казва, че меморандума не е прекратен.

"Той казва неща, които след 12 часа се променят точно по обратен начин. Повече от 7 месеца съм бил министър, преди това 3 месеца зам. –министър и моля всички медии да намерят дали има тема, по която съм си променил мнението. Този човек е използван многократно, за да повтаря кухи и безсмислени политически тези, за да валидира политически скандал".

Николов коментира също твърдението на Росен Христов, че дерогацията, която ни е дала ЕК за руския петрол, предвижда износ на произведените от него продукти

"Когато говорителят на ЕК излезе и каже няколко пъти ,че не е така, но ние си имаме една малка губерниийска и сме решили, че ще си правим каквото си искаме, е обидно. Да се защитават корпоративни интереси и "Лукойл", при положение, че те не казват колко процента от петрола, който преработват е руски и какви са плановете за трансформация. Дерогацията цели да даде време на компанията да преработва петрол, който не е руски".

Той обясни, че цените на енергийните ресурси у нас са най-ниски в ЕС, а причина за това са структурите на акцизите и митата.