Шампионът ликува със Суперкупата на България

Хебър срази сребърния медалист от миналия сезон Нефтохимик 2010

1 годинаВолейбол 18 Симеон Кисьов

Волейболният шампион при мъжете Хебър (Пазарджик) спечели Суперкупата на България след победа с 3:1 (25:15, 25:14, 21:25, 27:25) гейма срещу вицешампиона от миналия сезон Нефтохимик 2010 (Бургас). Сблъсъкът се проведе в зала „Сила“ в Пловдив.

Двата тима изиграха интересен двубой, в който Хебър бе по-добрият отбор и заслужено стигна до трофея, който е трети за клуба в историята. Срещата бе белязана от неприятен инцидент, тъй като в решителните моменти на четвъртия гейм главният съдия Константин Йовчев колабира и се наложи лекарите на двата отбора да му окажат първа помощ.

Играчите на старши треньора Камило Плачи стигнаха до ранен аванс от 6:3 в първия гейм, след което успяха да увеличат преднината си до 13:6 и не изпуснаха инициативата до края, за да затворят частта при 25:15.

Тимът от Пазарджик започна силно и втория гейм. „Тигрите“ поведоха с 5:2 точки, което принуди играещият старши треньор на Нефтохимик Иван Станев да поиска прекъсване, но след него авансът на Хебър се покачи на 10:4. Шампионите продължиха да доминират и отвориха преднина от 11 точки при 22:11, а малко след това затвориха втората част след 25:14.

Между втория и третия гейм феновете в зала „Сила“ в Пловдив имаха възможност да се насладят на първото в България „Шоу между геймовете“, в което музикалната групата Deep Zone Project изпя някои от най-популярните си песни.

След 20-минутното прекъсване започна и третият гейм, в който Нефтохимик стартира по-концентрирано и поведе с 4:1, но Хебър обърна до 7:6 в своя полза след успешна атака на Тодор Алексиев. Двата тима продължиха да бъдат равностойни, но в средата на гейма силна серия на бургазлии отвори аванс от 17:12 в полза на тима, воден от Иван Станев. Нефтохимик успя да удържи преднината си до края на третата част и намали изоставането си след успех с 25:21 в третия гейм.

Четвъртата част започна равностойно. Двата отбора вървяха точка за точка до 6:6, когато Нефтохимик успя да запише серия от 3 безответни точки, което принуди Камило Плачи да поиска прекъсване. След него тимът от Пазарджик навакса изоставането си и поведе при 11:10. Последва серия от успешни атаки от двете страни на мрежата, но три поредни грешни отигравания от състава на Хебър позволи на бургазлии да поведат с 17:14. „Тигрите“ обаче успяха да обърнат и да поведат с 21:19 след серия от добри сервиси на Якопо Масари. В решителната част от гейма Нефтохимик изравни при 24:24.

Двата тима си размениха по една още една точка, когато последва неприятен инцидент. Главният съдия на срещата Константин Йовчев колабира и се наложи лекарите на двата отбора да му оказват първа помощ. Така до края на срещата вторият съдия Чавдар Манев го замести.

След подновяването на играта Хебър спечели две последователни точки и затвори мача след 27:25.

Най-резултатен за успеха на тима от Пазарджик стана Трифон Лапков с 24 точки, а 16 добави Тодор Алексиев.

За Нефтохимик най-полезен беше Аксел Трухчев с 11 точки.