Search Suggestions
      вторник, 07.01.25
      Search Suggestions

          Атанаска Дишева: Правомощието да се определи и.д. „главен прокурор“ е на Пленума на ВСС

          „Събитията се случват със скоростта на светлината. За първи път в историята на България главен прокурор се освобождава предсрочно. Но правомощието да се определи изпълняващ длъжността „главен прокурор“ е на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), тъй като процедурата по избор се провежда пред Пленума и тя е различна от процедурата за избор на административен ръководител. Нямаме гаранция, че временно изпълняващият няма да остане на тази длъжност в продължение на месеци или години. Докато изпълнява длъжността, Борислав Сарафов може да упражнява всички правомощия на главния прокурор“. 

          Това заяви за БНР съдия Атанаска Дишева, която е член на ВСС и която през 2019 г. гласува „против“ избора на Гешев за главен прокурор.

          По думите ѝ броени часове след като държавният глава е издал указа за отстраняването на Гешев, Прокурорската колегия на ВСС се е събрала и е избрала Борислав Сарафов след „семпло обсъждане“ на критериите и качествата му.

          „Трябваше на публичен и на задълбочен дебат да бъде поставено наличието на професионални и нравствени качества, изисквания, нужни за заемането на административни длъжности във всички органи на съдебна власт“, подчерта Дишева.

          „Предвид скоростта, с която се проведе изборът на изпълняващия длъжността, затварянето му само в рамките на Прокурорската колегия, мнозинството, с което това решение беше взето, ме води на мисълта, че дори обсъждането да беше проведено пред Пленума, то решението щеше да бъде същото“, посочи Атанаска Дишева.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ
          Зареждане…
          Зареждане…
          Search Suggestions
              Search Suggestions