„Събитията се случват със скоростта на светлината. За първи път в историята на България главен прокурор се освобождава предсрочно. Но правомощието да се определи изпълняващ длъжността „главен прокурор“ е на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), тъй като процедурата по избор се провежда пред Пленума и тя е различна от процедурата за избор на административен ръководител. Нямаме гаранция, че временно изпълняващият няма да остане на тази длъжност в продължение на месеци или години. Докато изпълнява длъжността, Борислав Сарафов може да упражнява всички правомощия на главния прокурор“.
Това заяви за БНР съдия Атанаска Дишева, която е член на ВСС и която през 2019 г. гласува „против“ избора на Гешев за главен прокурор.
По думите ѝ броени часове след като държавният глава е издал указа за отстраняването на Гешев, Прокурорската колегия на ВСС се е събрала и е избрала Борислав Сарафов след „семпло обсъждане“ на критериите и качествата му.
„Трябваше на публичен и на задълбочен дебат да бъде поставено наличието на професионални и нравствени качества, изисквания, нужни за заемането на административни длъжности във всички органи на съдебна власт“, подчерта Дишева.
„Предвид скоростта, с която се проведе изборът на изпълняващия длъжността, затварянето му само в рамките на Прокурорската колегия, мнозинството, с което това решение беше взето, ме води на мисълта, че дори обсъждането да беше проведено пред Пленума, то решението щеше да бъде същото“, посочи Атанаска Дишева.