Българската ваксина срещу коронавируса към момента е ваксина в епруветка и е пептидна. Залага се не само на мутиращите протеини на вируса, а и на немутиращите. Ваксината се съхранява при 4 градуса и са ефективни срещу вариантите на коронавируса. Към момента текат изпитанията върху хуманизирани мишки. Това коментира директорът на Института по Микробиология към БАН проф. Пенка Петрова в ефира на Нова.
Припомняме, че върху ваксината работи ръководителят на лабораторията по експериментална имунология към Института по Микробиология проф. Андрей Чорбанов и неговият екип.
„Резултатите върху мишите модели трябва да са достатъчно добри, за да се премине към изпитания върху хора, но ще ни трябва финансиране, за да го направим. Към момента сме представили резултатите на здравното министерство и министър Ангелов ги разглежда“, коментира проф. Петрова.
Едно от дългоочакваните бизнес събития – „Наука за бизнес“, организирано от Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП) и от Българската академия на науките (БАН), се завръща изцяло онлайн след отлагането му през 2020 г. заради пандемията от Covid-19.
На форума за първи път публично бе представена и разработката на родната ваксина срещу COVID-19, дело на Института по микробиология към БАН. Проф. Пенка Петрова разказа повече за качествата на прототипа, сред които възможността да бъде съхранявана на по-висока температура от 4 градуса, притежавайки възможност да спомогне за имунния отговор на различни мутации на вируса, като наред с това би могла да бъде и впръсквана за разлика от настоящите, които се инжектират.
Наред с ваксината, бяха представени и други разработки на БАН, свързани с пандемията – роден PCR кит за детекция на патогени, разработен от Института по молекулярна биология, както и специализирано устройство, което обеззаразява въздуха от вируси и бактерии на Централната лаборатория по приложна физика в Пловдив.
Снимка: БГНЕС