София 3 °C София 3°C - ясно небе Велико Търново -2 °C Велико Търново -2°C - ясно небе Пловдив -1 °C Пловдив -1°C - мараня Варна 2 °C Варна 2°C - ясно небе Бургас 3 °C Бургас 3°C - предимно облачно

ЧОВЕЧЕСТВОТО В ОЧАКВАНЕ ДА ПОКОРИ КОСМОСА

Ще видим ли днес поредния исторически момент от покоряването на космоса?

9 годиниТехнологии 2 Боряна Райчева

Пореден исторически момент в историята на покоряването на космоса! Мисията Розета на Европейската космическа агенция прави първия опит апарат да бъде спуснат на повърхността на комета.

Във вторник вечерта около 21 часа започнаха решителните 24 часа, които - ако всичко протече според плановете - ще приключат тази вечер с изпращането на първите снимки от повърхността на кометата. На три поредни сесии се обсъжда ходът на мисията, състоянието на апаратурата и готовността на робота да бъде изпратен към кометата. Третата сесия е насрочена за тази сутрин около 8:30 часа, а след командата за спускане, очаквана в 11 часа българско време, процедурата ще отнеме около 7 часа. Операцията е много деликатна, защото "Розета" трябва да е практически неподвижна спрямо кометата в момента, когато пуска робота на около 22 км от повърхността на кометата. Релефът е обсипан с ями и скални късове, а малкият робот няма система за маневриране в последния момент. Понеже гравитацията на кометата е твърде слаба, роботът ще използва два "харпуна", които да се забият в нея и да го придържат. Потвърждение за успеха или провала ще има някъде към 18:00 - 18:40 българско време. Ако роботът се е закрепил, това ще е седмото космическо тяло, на което хората са изпращали апарат. Предишните са Венера, Луната, Марс, Титан (луна на Сатурн) и астероидите 433 Ерос и Итокава. Междувременно "Розета" ще направи няколко маневри, за да може по-добре да получава и изпраща научни данни към Земята. Роботът има батерии, които да захранват апаратурата му за 64 часа и соларни панели, които биха могли да зареждат батериите и да удължат живота му. Дори малкият робот да се разбие или да отлети в космоса, с него ще бъдат изгубени около 20% от планираната информация. Останалите данни ще продължат да се събират и изпращат от орбиталната мисия, която трябва да е активна до края на декември 2015г. - пет месеца, след като кометата ще е преминала през най-близката си среща със Слънцето.