София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ДЕПУТАТИТЕ ПРИЕХА ЗАКОНА ЗА СМЕТНАТА ПАЛАТА

В СЪСТАВА НА ОДИТНИЯ ОРГАН ЩЕ ИМА ГРАЖДАНСКО УЧАСТИЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНИ ОРГАНИЗАЦИИ

9 годиниПолитика 1 Боряна Райчева

Сметната палата ще има състав от петима души – председател, двама заместник-председатели и двама членове. Съставът ще се избира от Народното събрание, а експертите ще бъдат предлагани от  Института на вътрешните одитори и Института на дипломираните експерт-счетоводители. Това са част от окончателните поправки в Закона за Сметната палата, който беше приет от Народното събрание.

С тези промени законът, приет от кабинета „Орешарски“ с гласовете на БСП и ДПС, се отменя. Припомняме, че спрямо него Сметната палата беше колективен орган с девет членове. По думите на Менда Стоянова от ГЕРБ с двамата членове, които ще бъдат предложени отвън, а не от Народното събрание, няма как да се оказва натиск върху одита на Сметната палата.

С това предложение се съгласи и председателят на Сметната палата  Лидия Руменова.

Опозицията обаче остро разкритикува предложените промени.

От ДПС също изразиха своето несъгласие, но предложиха членовете на Сметната палата да нямат друго работно място - да бъдат избирани и да работят само там, защото в противен случай биха могли да бъдат в конфликт на интереси.

Сметната палата ще извършва одити на търговските дружества с над 50 на сто държавно и/или общинско участие, независимо от това какъв е размерът му, реши още парламентът. Мнозинството народни представители прие предложението на Петър Славов от РБ в обхвата на проверка от Сметната палата да бъде предвиден и одит на смесените търговски дружества. Той посочи казуса "Южен поток", при който не е ясно дали ще бъдат върнати парите след закриването на проекта и какво ще стане с тях. В допълнение - Народното събрание ще може със свое решение да възлага на одитния орган да извършва до 5 ревизии годишно, извън предвидените в годишната програма.