София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Die Presse (Австрия): Ще компенсират ли Путин и Си Дзинпин недостига на ваксини в Европа?

Меркел вече намекна за възможността за съвместно производство на ваксината Sputnik V

3 годиниЕвроком 1

В Европа нараства недоволството от забавените доставки на ваксини от Pfizer. На някои места вече призовават да последват примера на Унгария и да поръчат Sputnik V от Русия. Германският канцлер Ангела Меркел намекна за възможността за съвместно производство.

Официалният уебсайт на унгарското правителство има цял раздел, посветен на мерките за борба с covid-19. Всички материали са преведени дума по дума на английски.

В същото време Унгария е първата (и единствена) държава от ЕС, която разчита не само на ваксини от западните концерни Pfizer и Moderna, чието снабдяване е договорено от ръководството на ЕС. Будапеща допълнително сертифицира руската ваксина Sputnik V. Споразумението с Москва предвижда лекарството да се доставя на три големи партиди: през първия месец 300 хиляди души ще получат ваксинации, през втория - 500 хиляди, а през третия - още 200 хиляди. Все още не е ясно кога ще пристигне първата партида.

Освен това Орбан залага на медикамента от китайския концерн Sinopharm. Споразумението за доставка на един милион дози беше сключено в средата на януари. В момента според правителството унгарските експерти са в Пекин, където са ангажирани със съответни проверки.

Междувременно експерти от Европейската медицинска агенция (EMA) тестват ваксини от AstraZeneca и Janssen, дъщерно дружество на Johnson & Johnson. Русия от своя страна се интересува от европейско сертифициране на ваксината, разработена от Държавния изследователски институт Гамалей. Заявлението за сертифициране вече е пристигнало в EMA и се очаква тестването да започне през февруари.

Германският канцлер Ангела Меркел вече намекна за възможността за съвместно производство на ваксината Sputnik V, ако EMA я сертифицира. Все още няма изявления относно регистрацията на лекарства (например китайски).

Самият факт, че Унгария, без съгласието на ЕС, е успяла да сертифицира ваксината, е свързан с предоставянето на EMA: в краен случай решението за одобрение на определени лекарства може да бъде взето от националните власти. В случая със Sputnik V унгарското ръководство направи точно това. Великобритания, в навечерието на окончателното си излизане от ЕС, през декември 2020 г., също предприе стъпки за прилагане на коронавирусни ваксини на своя територия.

Между другото, лекарството от Sinopharm, което се основава на дезактивирани коронавируси, все още не е сертифицирано в Унгария. С изключение на Будапеща, досега членовете на ЕС се въздържаха от „самостоятелно“ набавяне на ваксини, като направиха колективен залог за западни лекарства, одобрени от европейските власти. В същото време нараства недоволството от забавеното снабдяване на лекарството от Pfizer и например в Словакия вече се чуват призиви да последваме примера на Унгария.

В Турция и Сърбия вече се използват лекарства с етикет „произведено в Китай“. В Сърбия доставките на ваксини от далечната братска държава започнаха още преди официалната й регистрация: самолет от Пекин с милион дози ваксина Sinopharm кацна в Белград на 15 януари. След сертифицирането на лекарството на 19 януари броят на ваксинираните сърби изведнъж скочи до 218 хиляди. По този начин повече от една трета от всички желаещи вече са получили ваксинации (към този момент има 580 хиляди от 7-те милиона граждани на страната).

Досега не е имало отрицателни отзиви (поне официални) за ваксината Sinopharm. Руското лекарство вече се използва в Сърбия. Обявената доставка на 250 хиляди дози Sputnik V обаче се забавя, така че засега руската ваксина в Сърбия е толкова рядка, колкото лекарството от Pfizer.