„Ние сме поели тежки задължения да ограничим производството от въглища със значителен процент – 40%. Това ще доведе до много затруднено положение за осигуряване на вътрешния електроенергиен баланс след 2026 г. в страната, ще трябва да разчитаме на внос. А вносът в региона е на много висока цена.“
Това каза за БНР Антон Иванов, който е експерт от Българския енергиен и минен форум.
„В момента всичко е политическа употреба. Иначе, назад във времето – още 2020 г., още в първия вариант на ПВУ, който беше представен от Томислав Дончев, имаше ангажимент – при други условия, да бъдат затваряни блокове на въглища. Тогава това беше обвързано с изграждане на централи на природен газ,“ добави Антон Иванов.
„От ГЕРБ имат основания да алармират, защото внесеното най-накрая предложение ни задължава, без да е ясно дали ще можем да направим действия в този кратък срок за компенсиране на това задължение“, заяви експертът.
„Никой досега не е подготвил и не е предлагал на Европейската комисия вариант за стратегически резерв – механизъм за капацитети. Финландия преди дни е получила одобрение за подобен механизъм, но у нас не се работи по този въпрос“, поясни Антон Иванов.
„Ако няма механизъм, а такъв все още не се предвижда, не е планиран, не се обсъжда – тези наши важни за енергийната сигурност блокове да получават подкрепа, докато не работят, то това означава 1:1 затваряне на редица от мощностите в комплекса „Марица-изток“. Няма защо да се заблуждаваме“, допълни още експертът от Българския енергиен и минен форум.