EURO 2020: Триумф на фаворитите в третия ден

Джуд Белингам се превърна в най-младия футболист появявал се на Европейско първенство

3 годиниСпортни 6 Антоанета Начева

За първи път в историята националният отбор на Англия започва своята кампания с успех на свое участие на Европейско първенство. Нешо повече на „Уембли” отборът на „трите лъва“ надви световният вицешампион Хърватия с 1:0. Героят за Англия в срещата бе Рахийм Стърлинг, който се разписа в 58-ата минута и донесе трите точки за англичаните в група D. Останалите отбори в нея са Чехия и Шотландия.
Дебют на европейското първенство направи полузащитникът Джуд Белингам, който пренаписа футболната история, след като се превърна в най-младия играч, появявал се на европейски финали. Със своята възраст от 17 години и 349 дни, халфът се превърна и най-младият футболист играл за Англия на голям форум.
„Поздравявам Англия за победата, но трябва да поздравя и моите играчи. Това бе тежък мач. защото беше много горещо. Както и очаквахме, трябваше да се справим с тяхната преса в първите 20 минути. След това контролирахме играта. После допуснахме една грешка, те я използваха и вкараха", заяви треньорът на Хърватия Златко Далич.
В първата среща от група С Австрия направи историческа победа, като надви отбора на Северна Македония в Букурещ с убедителното 3:1. Домакините откриха резултата с попадение на Щефан Лайнер в 18-та минута, но в 28-ата мин. Горан Пандев възстанови равенството. Футболистите на Франко Фода си върнаха преднината, след като Михаел Грегорич в 78 мин. се разписа в мрежата на Северна Македония, а в последната минута на редовното време Марко Арнаутович оформи крайния резултат. Това е първа победа за Австрия на този форум, след като от двете си участия досега имаха две равенства и четири загуби.
Във втората среща от група С за вечерта Нидерландия си тръгна с победа над Украйна на „Йохан Кройф Арена“ в Амстердам. Гол на капитана Джини Вайналдум в 52-ата минута даде преднина на „лалетата”. Вторият гол в мача реализира Вут Вегхорст в 58-ата мин., но ентусиазмът на тима на Хърватите посърна, след като украинците успяха да възстановят равенството. Надеждата за Украйна върнаха Андрий Ярмоленко в 76-ата мин. и Роман Яремчук в 79-ата мин. след колективна грешка в отбраната на „лалетата”. В крайна сметка в 85-ата минута Дензел Дъмфрис успя да донесе победата и трите точки за Нидерландия на UEFA EURO 2020.