Европейският парламент даде окончателно одобрение на широкообхватни правила за управление на изкуствения интелект.
Дълбокообхватният регламент – Законът за изкуствения интелект – беше приет от законодателите в сряда. Високопоставени служители на Европейския съюз казаха, че правилата, предложени за първи път през 2021 г., ще защитят гражданите от възможните рискове от технология, развиваща се с главоломна скорост, като същевременно ще насърчат иновациите.
Брюксел започна разработването на новия закон след появата на ChatGPT в края на 2022 г., когато се отприщи и глобална надпревара за ИИ.
Само 46 депутати в Европейския парламент в Страсбург гласуваха против предложението. То получи подкрепата на 523 евродепутати.
Очаква се Европейският съвет официално да одобри законодателството до май. То ще бъде напълно приложимо 24 месеца след влизането му в сила.
Правилата ще обхващат силно въздействащи модели на ИИ с общо предназначение и високорискови системи с ИИ, които ще трябва да спазват специфични задължения за прозрачност и законите на ЕС за авторското право.
Законът ще регулира базови модели на изкуствен интелект, като OpenAI, които се обучават върху големи обеми данни, за да генерират ново съдържание и да изпълняват задачи.
Правителственото използване на биометрично наблюдение в реално време на обществени места ще бъде ограничено до случаи на определени престъпления, предотвратяване на истински заплахи, като „терористични“ атаки и издирване на лица, заподозрени в тежки престъпления.
„Днес отново е исторически ден по нашия дълъг път към регулиране на ИИ“, каза Брандо Бенифей, италиански депутат, който прокара текста в парламента с румънския евродепутат Драгош Тудораче.
„Това е първият регламент в света, който поставя ясен път към безопасно и ориентирано към човека развитие на ИИ“, добави още Бенифей.