София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

ИЗСЛЕДВАНЕ: Станал ли е коронавирусът по-заразен с времето?

Анализът включва повече от 46 000 вирусни генома

3 годиниЗдраве 1 Боряна Райчева

Институтът по генетика към Университетския колеж в Лондон е анализирал циркулиращи щамове на коронавируса за хомоплазии, които са повтарящи се мутации, появяващи се независимо при различни видове вируси. Учените се интересуват от възможното увеличаване на заразността на вируса - с прости думи, става ли той по-заразен с времето. Резултатите от изследването са публикувани в Nature.

Анализът включва повече от 46 000 вирусни генома, изолирани от пациенти с COVID-19 от 99 страни.

Сред повтарящите се мутации учените не са открили такива, които уверено да говорят за увеличаване или намаляване на заразността. Експертите са стигнали до заключението, че настоящите мутации са по-вероятно причинени от човешката имунна система, а не от адаптацията на вируса към човешката популация.

"Повтарящите се мутации, които в момента циркулират, изглежда са еволюционно неутрални и се предизвикват предимно от човешката имунна система чрез редактиране на РНК, а не като признаци на адаптация. На този етап не откриваме доказателства за значително повече предавателни линии на SARS-CoV-2 от - за повтарящи се мутации, - се казва резюмето към статията. - Повтарящи се мутации, циркулиращи в момента, очевидно, еволюционно неутрални и предимно индуцирани от човешката имунна система чрез редактиране на РНК, и не са признаци на адаптация. "