София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Каролев: Отколешните мераци за мощностите в Белене или Козлодуй ще станат след 10 години

Според него основната опасност за затваряне стои пред въглищните централи

3 годиниЕвроком 1

България произвежда горе-долу толкова електроенергия, колкото и потребява дори в най-критичните месеци като зимния януари. Имайки предвид и че нямаме особено значими нови мощности в процес на изграждане, то е нормално да предположим, че към годината на влизане в сила на „Зелената сделка“, нашият баланс ще продължи да бъде този. Това коментира икономистът Владимир Каролев пред OFFNews.

Тук искам дебело да подчертая, че нашите отколешни мераци за нови ядрени мощности в Белене или Козлодуй по никакъв начин не могат да се реализират в близките 10 години. Най-бързо въведените в експлоатация ядрени реактори са били проектирани и изграждани между 10 и 15 години в арабските държави, а в развитите страни като ЕС, САЩ, Великобритания и Япония процесът отнема обикновено около 20 години (повече регулации, бюрокрация, обществени дебати, и т.н.). Следователно и надеждите ни да „оправим“ Зелената сделка с ядрена енергия могат да бъдат само и единствено предизборни лозунги”, категоричен бе той.

Според него основната опасност за затваряне стои пред въглищните централи, тъй като от 2025 г. натам Брюксел ще забрани на българската държава да покрива техните разходи за въглеродни емисии.

„Към момента около 40% от себестойността на електроенергията от въглищните ни централи са въглеродни емисии и ако те самите трябва да плащат за тях, то на свободния пазар няма да се намери кой да купи тази електроенергия“, уточни ЕК.