София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

Кипър се подготвя за пристигане на бежанци на фона на страховете от войната в Ливан

Кипър твърди, че сега се е превърнал в „държава на първа линия“ по средиземноморския мигрантски маршрут

5 месецаИзбори 2023 16 Лазар Лазаров

Кипър е приел 458 сирийски бежанци от Ливан за една седмица, съобщиха кипърските власти, тъй като войната между Израел и Хамас заплашва да прерасне в по-широк регионален конфликт, предава Ал Джазеера.

Властите в Кипър заявиха в понеделник, че се подготвят за по-голям приток на търсещи убежище, докато сблъсъците на ливанската граница с Израел продължават да ескалират.

Няколко лодки дойдоха в Кипър в събота на партиди. Първата лодка от Ливан имаше 110 души, а втората - още 52. И двете се насочваха към югоизточния крайбрежен курорт на Кипър Агия Напа.

По-късно още два кораба бяха заловени с общо 32 души на борда и отведени до южното пристанище Ларнака.

След това късно в събота вечерта 194 сирийци пристигнаха на борда на четири лодки от Ливан и бяха отведени в приемния център Пурнара край Никозия.

Служителят на вътрешното министерство Лоизос Хадживасилиу заяви пред Кипърската новинарска агенция, че центърът Пурнара вече е пълен и е активиран авариен план за справяне с увеличаването на пристигащите.

Пристиганията в събота идват седмица след като 264 сирийски бежанци пристигнаха на три лодки от Ливан.

Министърът на вътрешните работи Константинос Йоану обвини Бейрут, че не регулира движението на мигранти през Средиземно море.

Той каза, че възможното участие на Ливан във войната на Израел в Газа и като цяло влошаващата се ситуация в страната от Близкия изток са отслабили усилията на Бейрут да наблюдава териториалните си води и да предотвратява напускането.

Ливан е домакин на около 805 000 сирийски бежанци, регистрирани в ООН, но официалните лица изчисляват, че действителният им брой е много по-висок, вариращ между 1,5 и 2 милиона.

Около 90 процента от сирийските бежанци в Ливан живеят под прага на крайната бедност, според Върховния комисариат на ООН за бежанците (ВКБООН).

Но тъй като икономиката на Ливан изпадна в криза преди четири години, все по-голям брой бъдещи мигранти – както бежанци, така и ливанци – се опитаха да напуснат Ливан по море.

Кипър твърди, че сега се е превърнал в „държава на първа линия“ по средиземноморския мигрантски маршрут, като търсещите убежище съставляват 6 процента от 915 000 население в републиката – рекордна цифра в целия блок на Европейския съюз.

На свой ред правителството се опитва да регулира миграцията и каза, че е намалило пристигащите нередовни мигранти с 50 процента от миналата година.

Но през август ВКБООН посочи, че Кипър връща сирийски кандидати за убежище в Ливан и каза, че е „изключително загрижен“.

Лиза Абу Халед, говорител на офиса на ВКБООН в Ливан, заяви пред агенция Асошиейтед прес, че повечето от 109-те сирийци, върнати от Кипър, са били депортирани в Сирия, след като са били разследвани от ливанската армия.

Службата на ВКБООН в Кипър добави, че депортациите и трансферите между държави „без правни и процедурни гаранции за лица, които може да се нуждаят от международна закрила“ са против международното и европейското право.

Правителството на Кипър обаче заяви, че подобни връщания се извършват законно в съответствие с двустранно споразумение, подписано от островната държава и съседен Ливан през 2004 г.

През последните години Кипър също потърси помощ от ЕС, за да се справи с големия приток на мигранти, включително от Субсахарска Африка, които натовариха ограничените ресурси на малката страна.

ЕС съфинансира изграждането на нов приемен център за мигранти с капацитет за 1000 души, докато техните молби за убежище се обработват или първоначално се отхвърлят.

Снимка: БГНЕС