Страните от Г-7 обявиха международна рамка, която проправя пътя за дългосрочни гаранции за сигурност на Украйна, за да засили защитата си срещу Русия и да възпре Москва от бъдеща агресия.
В съвместна декларация, към която други нации могат да се присъединят, Съединените щати, Германия, Япония, Франция, Канада, Италия и Великобритания, както и Европейският съюз, заявиха, че рамката обхваща елементи, включително модерно военно оборудване, обучение, споделяне на разузнавателна информация и киберзащита.
В замяна Украйна ще обещае подобрени мерки за управление, включително чрез съдебни, икономически реформи и повишена прозрачност.
Президентът на САЩ Джо Байдън каза, че Г-7 ще помогне на Украйна да изгради мощна армия, докато чака да бъде допусната в алианса НАТО.
„Ще им помогнем да изградят силна и способна защита по суша, въздух и море“, каза Байдън на церемония с другите лидери на Г-7 и украинския президент Володимир Зеленски на срещата на върха на НАТО във Вилнюс.
Президентът на САЩ подчерта, че „бъдещето на Украйна е в НАТО“ и че Г-7 са направили ясно изявление, че подкрепата им за Украйна ще продължи дълго в бъдещето, след като декларация очерта многостранна рамка за подкрепа на Украйна.
„Ще бъдем там толкова дълго, колкото е необходимо“, каза Байдън.
Говорейки заедно с Байдън, Зеленски каза, че многостранното споразумение, което проправя пътя за двустранни преговори със страни, е „значителна победа в сигурността“ за Украйна.
Междувременно германският канцлер Олаф Шолц каза, че обещанията за сигурност към Украйна, дадени от няколко страни в рамките на Г-7, са предназначени да бъдат част от дългосрочната стратегия за подкрепа на Киев.
„Става дума за партньорство в областта на сигурността, което е спешно необходимо и което ще позволи на участващите страни да конкретизират своите приноси (за Киев), вграждайки тези приноси в по-дългосрочна стратегия, на която Украйна може да разчита“, каза той пред репортери.