Пиронкова се класира за четвъртфинал на US Open

Ще играе срещу Серина Уилямс

4 годиниСпортни 1 Боян Марков

Цветана Пиронкова победи французойката Ализе Корне с 6-4, 6-7 (5), 6-3 на осминафинал на US Open и се класира на четвъртфинал. Тя ще играе срещу легендата Серина Уилямс в следващия кръг.

Мачът започна с предимство за французойката. След непредизвикани грешки на Пиронкова, Корне направи пробив в първия сервис гейм на пловдивчанката и поведе с 2-0. Пиронкова обаче веднага върна пробива, като даже имаше шанс да поведе с 3-2 и да направи пробив в петия гейм, но Корне спаси два брейк пойнта.

Мачът вървеше наравно до 4-4, когато Корне поведе с 30-0, като сервис геймът и изглеждаше рутинен. Тогава французойката направи двойна грешка и това наруши ритъма и. Българката се възползва и спечели следващите две точки, а при 30-40 Корне пусна къса топка в близост до мрежата, която Пиронкова успя да отрази с бекхенд по диагонала и да пробие за 5-4.

При сервис гейма на българката, тя успя да затвори първия сет. Най-напред Пиронкова направи страхотен бекхенд по диагонала, а след това с воле на мрежата подпечата първия сет в своя полза.

Пиронкова проби още в началото на втория сет и започна наистина доминиращо, но след това изпусна добра възможност да направи още един пробив и съперничката и се върна в мача.

Мачът претърпя нови психологически метаморфози, като двете продължиха да си разменят пробиви. Корне поведе с 4-2 гейма и сервираше при 40-15 в седмия гейм, но Пиронкова успя да се върне в мача. След двойна грешка на французойката, българката завърши със страхотен бекхенд по правата след дълго разиграване и намали резултата. В следващия гейм Пиронкова изравни резултата.

Деветият гейм продължи повече от 10 минути. След поредица от страхотни уинъри от страна и на двете, Корне направи двойна грешка. Пиронкова пропусна мачбол при 5-4 и сервис в своя полза, а впоследствие двете си размениха по още един пробив. Корне спечели тайбрека със 7-5 след оспорвана битка.

Решителният трети сет започна с пробив за Корне при 2-1, но Пиронкова бързо върна брейка. Мачът продължи да бъде оспорван до 3-3 гейма, когато българката взе предимство. При сервис гейма на Корне, французойката допусна грешка при 30-30, а след това Пиронкова направи минаващ удар по диагонала, за да пробие. Този път Цветана Пиронкова нямаше проблеми и затвори мача в своя полза.

За Корне, която е бивша номер 11 в света, това е пети загубен осминафинал на турнир от Големия шлем. Пиронкова достига за четвърти път до четвъртфинал на Голям шлем. Тя има и един полуфинал на Уимбълдън през 2010 година.

Българката ще играе срещу Серина Уилямс в следващия кръг. Уилямс победи гъркинята Мария Саккари с 6-3, 6-7 (6), 6-3.