София 24 °C София 24°C - ясно небе Велико Търново 23 °C Велико Търново 23°C - ясно небе Пловдив 24 °C Пловдив 24°C - ясно небе Варна 22 °C Варна 22°C - предимно ясно Бургас 21 °C Бургас 21°C - предимно ясно

POLITICO: Комисията е под обстрел за липса на прозрачност на ваксината

Членовете на ЕП и здравните адвокати се опасяват, че договорите за ваксини ще оставят наркомедиците да получават голяма пандемична сума.

3 годиниЗдраве 1 Натали Иванова

ЕС залага на бъдещето на своите граждани и на европейската икономика върху ваксините. Но какви точно са условията на този залог и колко от тях ще трябва да покрият данъкоплатците на ЕС? Това са въпроси, които лидерите в Брюксел отказват да отговорят.

На 24 ноември председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен с гордост обяви, че ЕС е осигурил шести договор за милиони ваксини от коронавирус от името на своите 27 страни членки , което донесе общата сума, закупена на близо 2 милиарда ваксини за около 440 милиона души на блока. Както тя заяви пред Европейския парламент на следващия ден: "Това е нашият билет за изход от пандемията".

Но това, което може да бъде най-важният процес на държавните поръчки в историята на ЕС, е обвит в тайна. Служителите на ЕС няма да предоставят информация за това колко плаща блокът за ваксините, много от които са се възползвали от вливане на публични средства за научни изследвания. Също така е мъмка и за други условия на договорите, включително и потенциални защитни мерки за лекарствените производители, ако ваксините не успеят да живеят до прогнозираните нива на ефикасност.

Предвид заложените в договора членове на Парламента, групите на гражданското общество, защитниците на здравеопазването в световен мащаб и експертите по обществените поръчки понастоящем натискат Комисията да освободи договорите — или поне ключови части от тях — за публичен преглед, дори ако няма законово изискване за това.

"Това е очевидно в интерес на всички нас и очевидно има толкова много пари, които са пари на данъкоплатците", каза Аник де Руйтер, асистент по европейско право в Университета в Амстердам. "Има смисъл да се иска цялата тази информация, и е в интерес на хората да знаят за нея."

Това би поставило Комисията на тясно място. В типичен тръжен процес компаниите се интересуват от държавни договори. С коронавируса правителствата се конкурират за достъп до същите много търсени ваксини и има много играчи с дълбоки джобове.

Предоставянето на информацията в договорите не само ще разкрие тайните на фармацевтичните компании, но рискува да направи процеса на възлагане на поръчки на Комисията "невъзможен", според Сандра Галина, директор на генерална дирекция "Здравеопазване и безопасност на храните" и на лице, което е посочило Комисията по време на преговорите с наркотик, в наскоро отхвърлена свобода на информацията.

Ваксините Европа, която представлява ключовите играчи на ваксините, включително AstraZeneca и Pfizer, не отговориха на искане за коментар.

 

Един от ключовите въпроси е колко пари на данъкоплатците са финансирането на разработването на тези ваксини и това, което данъкоплатците получават в замяна.

Марк Екълстън-Търнър, преподавател по право в университета Кийл, предупреди, че много правителства изглежда плащат сметката за тези ваксини два пъти. Първо, страните подписват научноизследователската и развойната дейност, за да компенсират това, което наркомеделците твърдят, че представляват огромни производствени разходи преди регулаторното одобрение. След това, страните плащат отново да купуват готовите продукти, след като са доказали своята ефективност и са одобрени за употреба.

Правителствата и организациите като Коалицията за иновации в епидемиите (CEPI) и Алиансът за ваксините на Гави са вляли милиони в тези ваксини. "Това е печеливша от фармацевтична гледна точка", каза Еклестън-Търнър, като отбеляза, че действителната сума на наркостирите са платили "от собствените си джобове" на R&D вероятно е "минимална".

Всички авансово инвестиции "изглежда не са преведени в по-ниска цена за ваксината," каза Еклестън-Търнър.

Точно колко плаща Комисията за доза не е публична информация. Някои производители на ваксини са били по-прозрачни, като AstraZeneca, което каза, че ще продаде своята ваксина на стойност (приблизително 2 € на доза) до края на пандемията. Според Файненшъл Таймскомпанията може да заяви, че е настъпило и започва да повишава разходите още през юли 2021 г.

Други, като Moderna, дават фигури с бейзболни топки. Компанията публично цени ваксината си между $32 и $37 доза, но след това направи сделка с САЩ за около $25 доза. Reuters съобщи, че ЕС е осигурил ваксина за по-малко от $25 на доза.

Ясно е, че ваксините, базирани на иРНК технология - като две от първите coronavirus jabs са по-високи от повечето от по-конвенционалните джаби, въпреки че те могат да станат по-лесни за производство в дългосрочен план. Производството на иРНК е по-бърз и по-евтин процес от култивирането на клетки, както е необходимо за ваксината AstraZeneca, например.

Няма правило на ЕС, което да изключва колко производители могат да изискват ваксина. Единственият коментар на Комисията, издадена от Gallina, е, че тя ще подписва само сделки за ваксини, които страните от ЕС могат да си позволят.

Без по-голяма прозрачност е невъзможно да се знае колко от билката са останали, или дали те правят печалба или загуба. Но на някакво ниво, производителите на ваксини и техните ръководители имат явно печалба вече.

Когато Pfizer-BioNTech и Moderna обявиха успешните нива на ефикасност чрез прессъобщение, цените им на акциите се покачат. В тях също са реализирани и милиони долари, след като обявите, че ваксините им са били успешни, но преди да получат одобрение от регулаторния орган.

Тази новина само затвърди опасенията сред членовете на ЕП, които твърдят от лятото, че Ек трябва да публикува повече информация за всичко от цената за една доза до разпоредбите за обезщетение, които Брюксел е одобрил.

В отговор комисарят по здравеопазване стела Кириакидес често е заявявал, че ръцете й са вързани, като твърди, че Комисията не може да я разпусне без разрешение от дружествата.

"Напълно осъзнавам важността на прозрачността в този процес", заяви Кириакидес в средата на ноември. "Поради силно конкурентния характер на този глобален пазар, Комисията не е в състояние да разкрива информация, съдържаща се в договорите."

Кириакидес добави, че е "уверена, че процесът ще издържи на всеки бъдещ преглед или одит". Комисията се стреми да уравновести в ЕП, като заяви, че може да им покаже някои договорни разпоредби, след като споразуменията бъдат финализирани.

В изявление на Комисията Паскал Канфин, ръководител на здравния комитет на Парламента, наречен "първа стъпка" на Комисията.

"Но това не отговаря на молбата ни", добави той. "Прозрачността трябва да се направи за всички граждани, а не само за някои членове на ЕП и по силата на споразумение за поверителност."

 

Освен парламентарните опасения относно прозрачността някои защитници на здравеопазването в световен мащаб заявяват, че Комисията не е трябвало да извършва сделките на първо място.

Брюксел е лидер в усилията за осигуряване на ваксини за страните с ниски и средни доходи, като увеличи милиарди за различни глобални усилия. Комисията има разпоредби в договорите си, които позволяват на страните от ЕС да продават или даряват ваксините си на други държави. Очаква се обаче доставките да бъдат изключително ограничени за месеци, а критиците казват, че ЕС все още поставя собствените си граждани на първо място.

"Ако прочетете по-конкретен текст, [винаги посочвате], че след като ЕС е изпълнил своя собствен капацитет и държавите-членки на ЕС имат достатъчна ваксинация", каза Кейтри Бертрам, основател на партньори за въздействието, международна група за развитие.

Глобалният достъп е повече от "следмислено", добави Бъртрам.

Важно е да знаете тогава колко от първоначалната доставка ще се зае за страните-членки на ЕС, по договорите на компанията, отбелязва Еклестън-Търнър. Независимо дали ЕС получава 10, 20 или 50% от първоначалната доставка на компанията "прави голяма разлика за това колко ваксини са останали, за да бъдат разделени между развиващите се страни", посочи той.

Все пак, колкото и да е разхвърлян, е по-добре от неточното усилие за доставка на H1N1 ваксини през 2009 г., според de Ruijter. След това страните от ЕС не преговаряха като блок, което дава предимство на производителите, тъй като правителствата се състезават един срещу друг. Комисията е променяла закона многократно, за да позволи съвместното закупуване на ваксини.

И страните членки на ЕС със сигурност принудиха Брюксел да започне пандемията. Комисията се захвана с действия едва след като държавите от електроцентрала Германия, Франция, Италия и Холандия се обединиха за да преговарят за ваксини с АстраЗенека, защото се страхуваха, че САЩ ще изтръгне всички ваксини.

По-силният от гражданите би бил по-силен, ако ЕС не разполага с ваксини.

"Ако ЕС не ги купи, някой друг ще ги купи", казва Еклестън-Търнър.